LIFESTYLE

Też wierzysz w te mity na temat kawy bezkofeinowej? Sprawdź!

Niesmaczna, gorszej jakości, zupełnie pozbawiona charakteru – mitów, które krążą na temat kawy bezkofeinowej jest wiele. Jednak okazuje się, że również przynosi wiele korzyści dla zdrowia i jest tak samo pyszna i aromatyczna, co tradycyjna mała czarna. Dlaczego jeszcze warto pić kawę bezkofeinową?

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Na początku warto dowiedzieć się, skąd bierze się kawa bezkofeinowa i co wpływa na jej końcowy smak i aromat. Powstaje ona z tych samych ziaren kawowca co tradycyjna kawa, jednak w trakcie obróbki zostają one pozbawione kofeiny jeszcze w stanie surowym, gdy są zielone. Proces ten nazywa się dekofeinizacją i przebiega na trzy różne sposoby. Pierwsza metoda polega na usunięciu kofeiny z ziaren przy pomocy substancji chemicznych, takich jak octan etylu lub chlorek metylenu. Rozpuszczalniki zostają opłukane wodą i ulegają odparowaniu, a więc ziarna są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Kolejnym sposobem dekofeinizacji jest poddanie ziaren działaniu dwutlenku węgla, który łączy się z zawartą w nich kofeiną. Ostatnia metoda jest najbardziej naturalna – ziarna moczy się w wodzie, poddawanej filtracji w celu pozbycia się kofeiny. Następnie proces należy powtórzyć, aby ziarna wchłonęły wszystkie utracone wcześniej substancje odżywcze. Dekofeinizacja metodą wodną wykorzystywana jest w procesie produkcji kaw takich jak Decaffeinato oraz NESCAFÉ bezkofeinowa. Proces ten pozwala na zachowanie wszystkich walorów smakowych kawy, sprawiając, że jest ona równie smaczna i aromatyczna, co kawa kofeinowa.

Delektuj się smakiem kawy o każdej porze dnia

Przekonanie, że kawa bezkofeinowa nie dorównuje tradycyjnej kawie z kofeiną nie jest prawdą. Jest tak samo uwielbiana przez kawoszy ze względu na głębię smaku i aromatu. Warto pamiętać, że za końcowe walory smakowe kawy odpowiadają nie tylko warunki terytorialne upraw czy składniki kawy, ale i późniejsze wypalanie. Wówczas surowe ziarna nabierają charakteru, a ilość substancji aromatyczno-smakowych zwiększa się wielokrotnie. Dużą zaletą kawy bezkofeinowej jest możliwość spożywania jej o każdej porze dnia, szczególnie wieczorem, gdy nie chcemy osiągać efektu pobudzającego. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli nie wyobrażamy sobie relaksu bez filiżanki aromatycznego napoju niezależnie od pory dnia. Co równie ważne, kawę taką jak np. NESCAFÉ bezkofeinowa czy Decaffeinato przygotowuje się w ekspresowym tempie. Można delektować się ich klasycznym, wyrazistym smakiem lub eksperymentować ze słodkimi dodatkami i przyprawami.

Korzyści z picia kawy bezkofeinowej

Kolejnym mitem na temat kawy bezkofeinowej jest to, że nie jest tak korzystna dla zdrowia jak tradycyjny napój. Jednak podobnie jak kawa z kofeiną, zawiera mnóstwo substancji odżywczych m.in. witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo czy białko. Jest również ważnym dla zdrowia źródłem antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia. Ponadto może pozytywnie wpływać na układ krążenia i minimalizować ryzyko pojawienia się chorób reumatycznych, zapalenia stawów, a nawet cukrzycy typu 2. Kawa bezkofeinowa pozyskiwana w całkowicie naturalny sposób jest nie tylko tak samo pyszna jak tradycyjny napój. Co więcej, mogą ją pić również kobiety w ciąży, które nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez aromatycznego napoju.

Artykuł partnerski

You Might Also Like