DZIECKO

Od kiedy zacząć naukę pływania?

Nauka pływania może być świetną zabawą dla Twojego dziecka i jest to ważna umiejętność życiowa, która może nawet uratować mu życie pewnego dnia. Zdobycie pewności siebie w wodzie jest kluczowym czynnikiem w nauce pływania, a wprowadzenie dziecka do wody w młodym wieku może pomóc w pokonywaniu trudności związanych ze stresem, nowym doświadczeniem, zmęczeniem, oswajają z poczuciem sukcesu i porażki.

Kiedy zacząć pływać?

Nie ma minimalnego wieku, w którym dziecko może zacząć pływać samodzielnie, ale warto poczekać, aż skończy przynajmniej sześć tygodni. Należy położyć nacisk na zabawę i pozwolić dziecku cieszyć się uczuciem przebywania w wodzie. Na początku najlepiej jest ograniczyć się do dziesięciu minut w wodzie.

Lekcje dla bardzo małych dzieci

Wiele ośrodków wypoczynkowych i basenów oferuje zajęcia dla matek i niemowląt, które zazwyczaj trwają co najmniej sześć miesięcy, chociaż można zacząć wprowadzać dziecko do wody znacznie wcześniej, zaczynając od zabawy w czasie kąpieli w domu. Twoje dziecko będzie brało udział w zajęciach, które pomogą mu nabrać pewności siebie w wodzie i przyzwyczaić się do ruchów podczas pływania. Będzie to obejmowało moczenie twarzy i wydmuchiwanie baniek pod wodą.

Formalne lekcje pływania

Kiedy Twoje dziecko skończy około pięciu lat, będzie mogło wziąć udział w zorganizowanej lekcji. Będzie się ona wiązała z nauką podstawowych ruchów związanych z różnymi ruchami pływackimi. Twoje dziecko zostanie również nauczone bezpieczeństwa w wodzie, w tym jak wchodzić i wychodzić z basenu. Instruktor będzie udzielał pomocy w pływaniu, aby pomóc dziecku utrzymać się na powierzchni wody podczas ćwiczeń i pracy nad osiągnięciem początkowego celu, jakim jest umiejętność samodzielnego pływania na odległość pięciu metrów.

Warte rozważenia

Jest kilka pytań, które warto zadać przed rozpoczęciem przez dziecko lekcji pływania.

Ile dzieci będzie zazwyczaj w klasie Twojego dziecka i czy jest maksymalna liczba, która będzie dozwolona? Czy w basenie z dziećmi będzie przebywał instruktor lub asystent, czy też wszystkie zajęcia odbywają się z boku? Czy lekcje odbywają się na uznanych poziomach, takich jak British Gas ASA Learn To Swim Swimming Pathway? Czy są jakieś nagrody, takie jak certyfikaty, gdy dziecko przejdzie dany poziom i przejdzie do następnego?

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, przede wszystkim jest to, że Twoje dziecko powinno cieszyć się lekcjami pływania. Będzie mogło być dumne ze swoich osiągnięć w miarę postępów, co pomoże mu podnieść samoocenę podczas nauki cennych umiejętności, które pomogą mu zachować dobrą kondycję i zdrowie, a także zapewnią mu bezpieczeństwo w wodzie i wokół niej przez całe życie.

Inne korzyści płynące z pływania dla dzieci

Oprócz tego, że jest kluczową umiejętnością ratującą życie, pływanie jest świetne dla zdrowia i kondycji oraz ułatwia wiele innych sportów i zajęć. Dzieci, które potrafią pływać i są pewne siebie w wodzie, mogą korzystać z takich zajęć jak nurkowanie, pływanie synchroniczne, żeglarstwo i kajakarstwo, nie wspominając już o większej zabawie na wakacjach w basenie i na morzu.

Artykuł powstał przy współpracy z sportfun.com.pl

You Might Also Like