KARMIENIE

Najczęstsze błędy popełniane przy karmieniu piersią

Błędy przy karmieniu piersią często są nieuniknione i wbrew pozorom popełniają je nie tylko niedoświadczone mamy. Najczęściej wynikają one z nieodpowiedniej techniki, stresu, czy też problemów z laktacją. Wiele kobiet zastanawia się, jak karmić piersią, by uniknąć błędów. Chociaż po części bywają one nieuniknione, to niekiedy można zminimalizować ryzyko ich popełnienia.

Czy można przygotować się do karmienia piersią?

Większość przyszłych mam już na etapie ciąży podejmuje decyzję o sposobie karmienia swojego dziecka. Najczęściej wybór pada na karmienie naturalne, gdyż jest to najzdrowsze rozwiązanie – rekomendowane przy tym m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Instytut Matki i Dziecka [1]. Już na etapie planowania dziecka kobiety zastanawiają się nad tym, jak karmić piersią i czy można się do tego przygotować, będąc w ciąży .

Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia karmienie piersią należy rozpocząć już w pierwszej godzinie życia dziecka[3]. Pierwszym pokarmem podawanym noworodkowi jest tzw. siara, czyli mleko o gęstej konsystencji i żółtawym zabarwieniu, które jest źródłem wielu drogocennych wartości odżywczych.

Kobietom w ciąży, które obawiają się popełniania błędów przy karmieniu piersią, zaleca się odpowiednie przygotowanie teoretyczne – czytanie profesjonalnych poradników skierowanych do przyszłych mam bądź chodzenie do szkoły rodzenia. Oprócz tego dobrze jest skontaktować się doświadczoną położną, pielęgniarką lub konsultantem laktacyjnym [2].

Warto przy tym pamiętać, że nie ma potrzeby specjalnego przygotowania piersi do karmienia dziecka. Niekiedy jednak przyszłe mamy „hartują” swoje brodawki przez intensywne pocieranie, szorowanie czy stosowanie specjalnych kremów [1]. Takie postępowanie może niestety skutkować uszkodzeniem brodawek. Zamiast tego lepiej naprzemiennie polewać piersi zimną i ciepłą wodą, aby pobudzać krążenie w nich. Niemniej istotne jest noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza, przeznaczonego dla mam karmiących, a kiedy z piersi zaczyna wypływać pokarm, należy stosować wkładki laktacyjne.

Jak poprawnie karmić piersią?

Karmienie piersią jest nie tylko naturalnym procesem, do którego przystosowany został organizm świeżo upieczonej mamy, ale również wyuczoną czynnością. Powodzenie uzależnione jest m.in. od odpowiedniej techniki karmienia, w tym przede wszystkim obrania wygodnej pozycji. Wyróżnia się wśród nich cztery podstawowe: biologiczną, leżącą, spod pachy i krzyżową. Ważnym czynnikiem przy odpowiednim karmieniu piersią jest również liczba karmień. Zaleca się, by by karmienie odbywało się na żądanie w zależności od potrzeb niemowlęcia Istotny jest także czas całej czynności – przy czym o tym elemencie powinno decydować wyłącznie dziecko, ponieważ jeśli jest najedzone, samo wypuszcza pierś [1].

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy karmieniu piersią?

Większość świeżo upieczonych mam obawia się popełniania błędów przy karmieniu piersią. Tymczasem w wielu przypadkach są one nieuniknione. Wśród najczęstszych można wymienić:

  • wybór nieodpowiedniej techniki karmienia, co może skutkować bólem i dyskomfortem, a także powstawaniem ran na brodawkach;
  • zmuszanie dziecka do przyjmowania pokarmu, co często jest spowodowane nieumiejętnością odczytywania sygnałów wysyłanych przez niemowlę;
  • dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, przez co może ono oduczyć się ssania piersi;
  • nieodpowiednia dieta matki, która wpływa na smak mleka;
  • pośpiech, któremu bardzo często towarzyszą stres i napięcie mięśni, co znacznie utrudnia wydobywanie pokarmu z piersi [2].

Bibliografia

  1. Wybrane informacje na temat karmienia piersią. Przewodnik dla rodzicówhttp://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Broszura.pdf [dostęp 12.01.2020].
  2. Szajewska H., Rybak A., Socha P. i in., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroentrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieckahttps://www.mamalekarz.pl/wp-content/uploads/2017/06/karmienie_piersia.pdf [dostęp 12.01.2020].
  3. https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia

Artykuł partnerski

You Might Also Like