LIFESTYLE

Liczba dzieci i stan cywilny a cena OC

Zastanawiasz się, z czego wynika ta duża rozbieżność między wysokością składek OC? Chcesz dowiedzieć się, dlaczego jedni znajomi płacą dużo mniej niż Ty, a inny – znacznie więcej? Okazuje się, że ubezpieczyciele uwzględniają wiele czynników, w tym.. liczbę dzieci i stan cywilny. Sprawdź, jak to wpływa na wysokość składki.

Kalkulacja obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego odbywa się na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim związany jest konkretny kierowca. Chociaż znaczącą rolę odgrywa wiek ubezpieczającego, data zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami czy miejsce zamieszkania, niemałe znaczenie mają także inne czynniki, w tym liczba dzieci i stan cywilny.

Stan cywilny a wysokość składki OC

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Rankomat, stan cywilny ma spore znaczenie, jeśli chodzi o wysokość składki. W 2019 roku panny / kawalerowie za OC płacili średnio aż 957 zł. Dla porównania – nawet o ponad 300 zł niższą składkę płaciły osoby zamężne lub będące kiedyś w związkach.

Pełne wyniki (za 2019 rok) przedstawiają się następująco:

  • zamężna / żonaty – 601 zł
  • rozwiedziona / rozwiedziony – 651 zł
  • wdowa / wdowiec – 626 zł.

Liczba dzieci a wysokość składki OC

Na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa również posiadanie dzieci oraz liczba pociech. Cenowo przedstawia się to następująco:

  • bezdzietny – 787 zł
  • jedno dziecko – 635 zł
  • dwoje i więcej dzieci – 600 zł.

W przypadku liczby dzieci, różnice w wysokości składki nie są aż tak duże – między osobą bezdzietną a rodzicem różnica w cenie dla OC wynosi ok 190 zł.

Z czego wynikają takie różnice cenowe?

Różnice w wysokości składki to kwestia ryzyka ubezpieczeniowego. Towarzystwa bazują na statystykach oraz historii, które pokazują, że osoby mające rodziny są kierowcami dużo bardziej bezpieczniejszymi. Jeżdżą z większą rozwagą i ostrożnością, dlatego ubezpieczyciele mają do nich większe zaufanie niż do singli czy osób bezdzietnych.

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie OC samochodu?

Nie chcesz przepłacać? Szukając odpowiedniej polisy OC lub AC, zajrzyj na kalkulator ubezpieczeń samochodowych. Dzięki temu porównasz dostępne oferty – szybko i wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Aby otrzymać kalkulację, należy wypełnić formularz. Chodzi o podanie informacji o kierowcy, pojeździe oraz innych danych koniecznych do oszacowania wysokości składki. Po zatwierdzeniu pojawia się wykaz kwot oferowanych przez konkretnych ubezpieczycieli. Potem wystarczy tylko wybrać najbardziej korzystną ofertę i podpisać umowę. Można tego dokonać online – bez konieczności bezpośredniego spotkania z agentem ubezpieczeniowym.

Wybierając OC, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Istotną rolę odgrywa cena – najtańsza polisa OC jak najbardziej będzie słusznym wyborem. Nie ma sensu przepłacać, ponieważ ubezpieczenie jest regulowane ustawowo – wysokość składki w żaden sposób nie wpływa na zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne.

Poza ceną, można także uwzględnić:

  • płatność polisy w ratach,
  • BLS – Bezpośrednią Likwidację Szkód,
  • ceny innych ubezpieczeń komunikacyjnych, np. AC, NNW.

Teraz już wiesz, dlaczego niektórzy kierowcy płacą mniej za ubezpieczenie OC. Ty jednak możesz im dorównać, jeśli wybierzesz najtańszego ubezpieczyciela. Korzystając z internetowego kalkulatora, masz szansę zaoszczędzić nawet do 50%. Warto więc skorzystać z narzędzia przed wyborem kolejnej polisy.

Artykuł partnerski

You Might Also Like