ZDROWIE

Zaparcia u niemowlaka – poznaj duże problemy małego brzuszka

Zaparcia u niemowląt, szczególnie tych mających powyżej 6. miesięcy, nie należą do rzadkości. Zwykle jednak rodzice są w stanie uporać się z nimi samodzielnie. Jak rozpoznać problem, w jaki sposób przynieść ulgę maluszkowi i kiedy konsultować nieprzyjemne dolegliwości z lekarzem?

O zaparciach mówimy wówczas, gdy wypróżnianie się jest utrudnione, sprawia ból lub nie pojawia się wcale. Zatwardzenie u niemowlaka to powszechny problem. Mówimy o nich, gdy u dzieci dochodzi do zmniejszenia częstotliwości wypróżnień. W przypadku dzieci karmionych mlekiem matki zaparcie rozpoznajemy, gdy wypróżnienia mają miejsce rzadziej niż raz dziennie. Natomiast u niemowląt, które karmione są mlekiem modyfikowanym o zaparciach mówimy wówczas, gdy do wypróżnień dochodzi rzadziej niż dwa-trzy razy w ciągu tygodnia. W obu jednak przypadkach mogą towarzyszyć im dodatkowe objawy – niepokój i rozdrażnienie maluszka, wzdęty brzuszek, płacz dziecka. Dodatkowo u niektórych dzieci cierpiących na zaparcia obserwuje się zmniejszony apetyt, mały przyrost masy ciała i trudności w zasypianiu. Jak więc pomóc niemowlęciu?

Zaparcia u niemowlaka? Wyeliminuj przyczyny!

Zatwardzenie u niemowlaka może pojawić się zarówno u maluszków karmionych wyłącznie mlekiem mamy, jak i tych, które żywione są mlekiem modyfikowanym. Często, choć nie zawsze, zaparcia u niemowląt pojawiają się wtedy, gdy do diety dziecka zaczynamy wprowadzać pierwsze niemleczne produkty. Rozszerzanie diety oznacza dla żołądka ogromną zmianę, z którą rozwijający się organizm musi się oswoić. Poza tym problemy z odpowiednio częstym wypróżnianiem u dzieci powyżej 6. miesiąca życia mogą być spowodowane przez niewłaściwe żywienie. Wynika to z niewiedzy rodziców na temat tego, co powinno znaleźć się na talerzu niemowlaka, a co należy jeszcze wykluczyć. Dlatego podczas rozszerzania diety warto opierać się na schemacie żywienia niemowląt opracowanym przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Powody, przez które u dziecka pojawia się zatwardzenie, mogą jednak nie być związane z jego żywieniem. Często ich przyczyną bywa stres. Pamiętajmy o tym, że nawet kilkumiesięczny maluszek wciąż uczy się otaczającego go świata i najbezpieczniej czuje się w ściśle określonym, uporządkowanym trybie dnia. Każde naruszenie dobrze znanego rytmu może stanowić dla dziecka nieoczekiwaną, a więc niepokojącą zmianę. Z nowymi sytuacjami, np. rozłąką z rodzicem czy nauką korzystania z nocniczka oswajajmy niemowlę stopniowo.

Co zrobić, gdy pojawi się problem?

W przypadku zauważenia objawów, które mogą świadczyć o niemowlęcych zaparciach, warto wziąć pod lupę nie tylko sposób żywienia dziecka, ale także jego codzienne życie. Zastanówmy się, kiedy pojawiło się zatwardzenie u niemowlaka i co może być jego przyczyną. Jeśli rozszerzamy dietę niemowlęcia, nie ograniczajmy mu produktów będących źródłem błonnika oraz płynów. To dobry moment, aby maluszek znający już smak bananów, ryżu czy marchewki miał okazję spróbować np. śliwek suszonych ze słoiczka, gotowanych brokułów lub dyni. Jeśli natomiast rodzice podejrzewają, że przyczyną zaparć może być zaburzony rytm dnia dziecka – postarajmy się powoli, ale sukcesywnie przywrócić go na dawne tory, pamiętając o tym, że to, co dla rodzica jest małą zmianą, może mieć ogromne znaczenie dla niemowlęcia.

Nawet jeśli zaparcia u niemowlaka nie ustępują, rodzice nie powinni podawać dziecku żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą. Takie postępowanie może prowadzić do poważnych powikłań. Niemowlę cierpiące na przedłużające się zaparcia powinno być zbadane przez pediatrę, który w takiej sytuacji przeprowadza wywiad dotyczący sposobu żywienia dziecka. Lekarz sprawdza również, czy maluszek przybiera na wadze w odpowiednim tempie. Jeśli specjalista potwierdzi zaparcia i wykluczone zostaną poważne choroby objawiające się zaburzeniami w wypróżnianiu, prawdopodobnie zaleci podawanie dziecku dodatkowej ilości wody między posiłkami. Zwiększona ilość wody przyspiesza pasaż jelit i rozluźnia konsystencję stolca. Konsultacja ze specjalistą i zachowanie kilku prostych zasad dotyczących żywienia oraz nienarażanie niemowlęcia na dodatkowy stres mogą pomóc rodzicom pokonać niemowlęce zaparcia.

Czy mleko wpływa na ryzyko zatwardzenia u niemowlaka?

Karmienie piersią odgrywa szczególną rolę w rozwoju dziecka. Naturalny pokarm, jakim jest mleko mamy, stanowi dla dziecka źródło najlepiej zbilansowanych składników – wraz z nim dziecko otrzymuje enzymy trawienne, które pomagają mu przyswajać składniki z pożywienia, a także dobroczynne kultury bakterii, m.in. szczepy Lactobacillus reuterii i oligosacharydy mleka kobiecego, które stanowią ich pożywienie. To najlepiej skomponowany i najlepszy sposób żywienia – dlatego nie powinno się rezygnować z karmienia maluszka w ten sposób przynajmniej do końca 6. miesiąca życia.

Co jednak w przypadku niemowląt, które nie są karmione piersią? W tej sytuacji, szczególnie wówczas, gdy dziecku doskwierają zaparcia, wybór mleka modyfikowanego jest szczególnie ważny. Warto wziąć pod uwagę produkty, których receptura powstawała na podstawie wieloletnich badań nad mlekiem mamy, np. mleko następne NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O, które przeznaczone jest dla dzieci po 6. miesiącu życia. Wśród jego składników znajdziemy m.in. oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym, wysokiej jakości białko OPTIPRO® i aktywne szczepy bakterii L. reuteri, takie jak w mleku mamy. Pamiętajmy o tym, że u dziecka z zaparciami należy szczególnie uważnie dobierać mleko modyfikowane i – jeśli już znajdziemy takie, które jest tolerowane przez niemowlaka – lepiej go nie zmieniać, ponieważ adaptacja do nowego produktu może nie być łatwa. W przypadku wątpliwości związanych z wyborem odpowiedniego produktu warto również skorzystać ze wskazówek lekarza.

W związku z tym, że zatwardzenie u niemowlaka może być źródłem dolegliwości bólowych i stresu, wymaga odpowiedniej reakcji ze strony rodziców. Warto znać objawy zaparć i odpowiednio szybko zareagować, aby przynieść ulgę zmagającemu się z nimi maluszkowi.

Materiał partnerski

 

You Might Also Like