STREFA MAMY

Rak piersi nie musi stać się dla Ciebie wyrokiem

Niespełna rok temu wzięłam udział w akcji blogerskiej dotyczącej wykonywania badań profilaktycznych. Uważam, że każda z nas ma dla kogo żyć i cieszyć się pełnym zdrowiem, dlatego z całego serca ponownie zachęcam Cię do wykonania wszelkich podstawowych badań. Morfologia, badanie moczu, poziom hormonów tarczycowych, cytologia i USG piersi to badania, które każda z nas powinna wykonywać co najmniej raz w roku. To taka prosta rzecz, a bardzo często zaniedbywana.

Profilaktyka zdrowotna to świadome działanie mające na celu wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia groźnych dla naszego organizmu chorób. Jedną z nich najczęściej dotykających Polki jest rak piersi. Wykryty za późno może prowadzić do śmierci, odpowiednio wcześnie może zakończyć się mniej inwazyjnym leczeniem tj. usunięciem samego guza lub – jeśli jest ich kilka – mastektomią, czyli amputacją piersi. Dlatego tak ważna w przypadku raka piersi jest właśnie profilaktyka – po to, by wykrywać go odpowiednio wcześnie. 

Codzienne zabieganie, praca, dom, dzieci, zakupy, obowiązki, które ciągle zaprzątają nam głowę, czasem nie pozwalają odpowiednio zadbać o siebie, dlatego zaniedbujemy wiele z podstawowych badań. A to ogromny błąd. Już sama świadomość występowania groźnych dla naszego życia chorób powinna zachęcić nas do podejmowania odpowiednich kroków, do badania się. W przypadku raka piersi bardzo ważna jest przede wszystkim comiesięczna samokontrola. Czy robisz to regularnie? Ja przyznaję się bez bicia, że nie. Dziecko dobijające się do łazienki wcale w tym nie pomaga. Trudno jest mi się skupić, kiedy za drzwiami co chwilę słychać słowo “mama”. Poza tym nie jestem pewna, czy badając się samodzielnie, robię to prawidłowo. Jestem przekonana, że nie tylko ja jedyna mam takie wątpliwości. Właśnie dla takich kobiet jak ja zostało stworzone urządzenie medyczne Braster

Jak działa Braster? 

Braster to urządzenie do samobadania piersi. Co ważne, jest to wyrób medyczny, polecany przez lekarzy jako produkt ułatwiający samokontrolę piersi w zaciszu domowym. Badanie trwa zaledwie 10 minut, a przez cały jego proces przeprowadza nas aplikacja mobilna. Urządzenie monitoruje rozkład temperatury w piersiach kobiety oraz rejestruje te obszary, w których ta temperatura jest podwyższona. Dlaczego? Komórki nowotworowe, w przeciwieństwie do zdrowych, cechuje nasilony metabolizm i wytwarzanie gęstej sieci naczyń włosowatych, a to z kolei skutkuje podwyższeniem ich temperatury. Specjalna matryca urządzenia Braster wykrywa właśnie te zmiany temperatury, a badanie przesyłane jest poprzez aplikację do specjalnego Centrum Telemedycznego w celu analizy. Co ważne, wyniki z poprzedniego miesiąca są porównywane z aktualnymi pomiarami.

Następnie, w ciągu maksymalnie 48 godzin, na telefonie lub tablecie pojawia się powiadomienie o dostępności wyników. Aplikacja informuje nas o tym, czy wyniki są prawidłowe, czy też powinniśmy je skonsultować z lekarzem. Istotny jest fakt, że matryca urządzenia Braster rejestruje nawet najmniejsze zmiany –  nawet takie 3 mm, co daje doskonałe rezultaty. W połączeniu z mammografią oraz USG piersi (pomimo posiadania urządzenia, te nadal należy wykonywać) pozwala skutecznie wykrywać zmiany nowotworowe we wczesnej fazie rozwoju, dając szansę na pełne wyzdrowienie.  Co ważne, z jednego urządzenia może korzystać kilka kobiet – muszą one jedynie wykupić swój pakiet badań i regularnie używać Brastera.

Dlaczego ważne jest, by badać się co miesiąc?

Z prostej przyczyny. Tak jak w przypadku każdej innej choroby liczy się czas. Im wcześniej zmiany nowotworowe zostaną przez nas wykryte, tym mamy większe szanse na pełne wyleczenie. Zdaję sobie sprawę, że wiele z nas boi się wykonywać samodzielne badanie, bo może robić to źle lub np. rzeczywiście coś wykryć, ale przecież obecna medycyna potrafi leczyć raka piersi, więc lepiej dać sobie szansę na pełne wyzdrowienie, prawda? 

Na co zwracać uwagę podczas samodzielnego badania piersi?

  • stwardnienie lub wyczuwalny guzek;

  • asymetrię piersi;

  • zmiany w wyglądzie i kształcie piersi;

  • zmianę koloru piersi/zaczerwienienie skóry;

  • wyciek wydzieliny z sutka;

  • wciągnięcie sutka;

  • zmianę wyglądu brodawek;

  • owrzodzenia.

Nie każda zmiana musi świadczyć o raku piersi, ale każdą należy skonsultować z lekarzem, by dać mu szansę na postawienie diagnozy i skuteczne leczenie. 

Dlaczego lepiej badać się Brasterem?

Badanie palpacyjne, nawet jeśli wykonywane jest regularnie, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami, nadal pozwala wykryć tylko te zmiany, które są już na tyle duże, że aż wyczuwalne w dotyku. Braster ma tę przewagę, że do analizy wykorzystuje metodę termografii kontaktowej i wykrywa nawet najmniejsze anomalie, nawet te, których nie wyczujesz w trakcie comiesięcznego badania palpacyjnego. 

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem wśród kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia co 19 sekund gdzieś na świecie diagnozuje się raka piersi, a co roku liczba zdiagnozowanych przypadków wzrasta. Wiele z nich wykrytych jest za późno, bo kobieta nie badała się regularnie, a tylko regularne, comiesięczne badania dają odpowiednie rezultaty i prowadzą do wczesnego wykrycia nowotworu. Nie namawiam Cię tutaj do zakupu urządzenia. Sama zdecydujesz czy warto. Chciałabym jednak, żebyś dała sobie szansę i zaczęła się regularnie badać – nieważne czy przez dotyk, czy przy pomocy urządzenia. Nie pozwól rakowi rozgościć się w Twoich piersiach. 

Wpis powstał przy współpracy z Braster

You Might Also Like