ZABAWKI

Po co niemowlakom zabawki?

Będąc w ciąży, planujesz wyprawkę dla swojego dziecka. Uwzględniasz w niej nie tylko te najpotrzebniejsze rzeczy, ale również tzw. gadżety. Czasem też na tej liście znajdują się zabawki dla maluszka, bo przecież zabawa jest ważnym elementem rozwoju dziecka. Na początku wprawdzie nie przywiązuje ono uwagi do kolorowych zabawek, ale z czasem na ich widok zaczyna okazywać swoje zadowolenie.

Nie znam dziecka, które nie lubiłoby zabawek. Chyba każdemu oczy robią się jak pięć złotych na widok tej nowej i wymarzonej. Przecież jak my kupujemy sobie jakiś nowy gadżet – telefon, komputer czy jakieś inne cacko – reagujemy dokładnie tak samo. Zabawki są więc nieodzownym elementem naszego życia, nawet dorosłego. Już małym niemowlakom kupuje się różnego rodzaju grzechotki, które mają za zadanie wspierać rozwój wzroku i słuchu maluszka. Z czasem zabawki stają się coraz bardziej wyszukane, droższe i bardziej absorbujące. Nie zmienia się jednak to, że zabawa nimi musi sprawiać maluszkowi przyjemność, więc ważne, by zabawka podobała się przede wszystkim dziecku, a nie rodzicowi.

Zabawki kupowane w pierwszym roku życia dziecka można podzielić na kilka kategorii – zabawki wspierające rozwój wzroku i słuchu, zabawki wspierające rozwój ruchowy, a także zabawki wspierające rozwój myślenia przyczynowo–skutkowego.

Zabawki wspierające rozwój wzroku i słuchu

Do tej kategorii zaliczamy wymienione już wcześniej różnego rodzaju grzechotki, a także szeleszczące szmatki, pluszaki, karuzelki, przywieszki czy leżaczki-bujaczki. W pierwszych miesiącach życia malucha, kiedy ten głównie leży i obseruje co się wokół niego dzieje, to zabawki będące w zasięgu jego wzroku stanowią dla niego największą frajdę. Niemowlę, obserwując je i dotykając, ćwiczy koordynację wzrokowo–ruchową oraz rozwija zdolności manipulacyjne. 

Zajrzyj po więcej takich zabawek na Smily Play

Zabawki wspierające rozwój ruchowy

W zasadzie każda zabawka może wspierać rozwój ruchowy niemowlaka, szczególnie jeśli jest kolorowa i zachęca malucha do przekręcania się z brzucha na plecy i odwrotnie. W sklepach dostępne są również zabawki zachęcające dziecko do raczkowania, tzw. uciekające zabawki. Do tej kategorii należą również maty edukacyjne, pałąki gimnastyczne czy pchacze. Dziecko, bawiąc się nimi, rozwija i wzmacnia swoje mięśnie, przygotowując się w ten sposób do przyjęcia pozycji pionowej i chodzenia, a my, dorośli, nie przyspieszamy jego rozwoju ruchowego, a jedynie go wspieramy.

Zajrzyj po więcej takich zabawek na Smily Play

Zabawki wspierające rozwój myślenia przyczynowo – skutkowego

Etap na tego typu zabawki zaczyna się około pierwszych urodzin. Dziecko zaczyna testować zabawki w myśl zasady “co się stanie jak zrobię to czy tamto”. W ten sposób maluch zaczyna pojmować, że pewne jego zachowania wywołują pożądany przez niego efekt. To dobry moment na wprowadzenie dziecku takich zabawek jak sortery, wieże do układania czy stoliczki aktywności. Dziecko w tym okresie swojego życia jest bardzo ciekawskie, więc chętnie bada każdą postawioną przed nim zabawkę. Zresztą jest ciekawskie zawsze, nawet wtedy, kiedy być nie powinno.

Zajrzyj po więcej takich zabawek na Smily Play

Zabawki dla niemowlaków powinny wspierać ich prawidłowy rozwój, ale przede wszystkim być bezpieczne dla małych użytkowników. Niemowlęta, z racji ząbkowania, często wkładają wszystko do ust, dlatego ważne jest, by zabawki były wykonane z nietoksycznych materiałów. Nie mogą też posiadać małych elementów oraz ostrych krawędzi, którymi maluszek może sobie zrobić krzywdę. Takie właśnie są zabawki Smily Play  – dobre jakościowo i wspierające rozwój niemowląt już od pierwszych dni życia.

Niektórzy mogą zastanawiać się nad zasadnością kupowania zabawek niemowlęcych, bo przecież takie kilkumiesięczne dziecko tak naprawdę do szczęścia potrzebuje jedynie ciepła i bliskości mamy i taty. Ja jestem jednak zdania, że zabawki niemowlęce są dziecku potrzebne, gdyż dzięki nim wpływamy na rozwój poszczególnych umiejętności naszych pociech, a co ważne – wpływ ten nie jest postrzegany jako niewskazane przyspieszanie, a pomoc w doskonaleniu tych umiejętności.

Wpis powstał przy współpracy z marką Smily Play

You Might Also Like