STREFA TATY

Urodziny, Szczecin, Jimek i Hip-Hop

Szczecin to moje miasto od przeszło 15 lat. Zdaję sobie sprawę, że nie jest najpiękniejszy i z łatwością mógłbym teraz wyliczyć sporą liczbę miejsc, w których życie byłoby pewnie dużo przyjemniejsze, ale i tak nie mam większego zamiaru się stąd ruszać.

Ostatnio, będąc za granicą poznałem ludzi, którzy Szczecina nigdy nie widzieli – ba, pewnie nawet nigdy nie byli w Polsce. Próbując nieco przybliżyć im nasze miasto, zacząłem się zastanawiać, z czego właściwie ono słynie. Jedzenie odpadło w pierwszym rzędzie – nawet nie próbowałem im wyjaśniać, czym jest paprykarz, pasztecik albo frytburger. Samym opisem, bez dani im możliwości skosztowania tych frykasów mógłbym ich tylko zniechęcić. Pogoń Szczecin? Wielki klub, ale tylko w polskiej skali (chociaż wciąż nawet bez jednego mistrzostwa). Poza tym najlepsi piłkarze z naszego regionu, jak Marek Leśniak, Marian Kielec, Radek Majdan czy Kamil Grosicki raczej nie przebili się do świadomości nawet najzagorzalszych kibiców piłkarskich w Europie.

Olśnienie przyszło po jakimś czasie – przecież Szczecin słynie z muzyki! Budynek filharmonii w naszym mieście jest jednym z najczęściej nagradzanych w Europie i wielokrotnie opisywany był w branżowych magazynach z całego świata (co ciekawe wśród samych szczecinian budzi mieszane uczucia). Na dokładkę, to ze Szczecina pochodzi też jedno z najgorętszych nazwisk wśród kompozytorów muzyki – Radzimir Dębski, czyli Jimek.

fot. Sebastian Wołosz dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Pisanie o tym, że Jimek szczególnie mocno związany jest ze Szczecinem byłoby sporym nadużyciem – muzyk spędził tutaj 7 pierwszych lat życia, jednak sam wielokrotnie podkreślał, że na Szczecinie bardzo mu zależy. Udowodnił to choćby komponując utwory na uroczyste otwarcie wspomnianej już powyżej Filharmonii.

O Jimku głośno zrobiło się jakieś trzy lata temu, gdy w sieci zamieścił skomponowany przez siebie mix fragmentów najbardziej znanych hip-hopowych motywów, który pod jego batutą wykonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Klip okazał się wielkim hitem i komplementy pod adresem Jimka słali m.in. Ashton Kutcher, The Prodigy i Mobb Deep.

Piszę o tym wszystkim nie bez przyczyny. Przed kilkoma dniami, z okazji 73. urodzin Szczecina (tak, tak stolica Pomorza Zachodniego tak, jak i my obchodzi swoje urodziny) odbył się koncert Radzimira Dębskiego, którego głównym motywem była Historia Hip-Hopu. Wydarzenie, na które bilety rozeszły się błyskawicznie (i sam do dzisiaj nie wiem, w jaki sposób udało mi się je zdobyć), odbyło się w szczecińskim Teatrze Letnim. Na scenie, Radzimirowi towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, trzech niesamowitych perkusistów: Manolo, czyli Jose Manuel Alban-Juarez, Tomasz Nawrocki (obaj ze Szczecina) i Igor Falecki. Jeśli macie chwilkę, to rzućcie okiem na facebookowy fanpage tego ostatniego – chłopak, mimo młodego wieku wyczynia cuda na perkusji.

Koncert rozpoczął się od dwóch symfonicznych utworów Radzimira Dębskiego: Crux i RF1. Potem na scenie pojawił się katowicki raper Miuosh, który od lat współpracuje z Jimkiem. Panowie wykonali utwory, które znaleźć można na ich wspólnej płycie pt. 2015. Po opuszczeniu sceny przez Miuosha, pojawili się na niej kolejni goście – Abradab i Joka, czyli legendarny Kaliber 44.

fot. Sebastian Wołosz dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Na zakończenie Jimek przedstawił opisany już powyżej mix (a właściwie medley) klasyków hip-hopowych, a także jak podkreślił sam autor, premierowo jego drugą część. Całe wydarzenie podlane było sporą dawką humorystycznych przekomarzanek wszystkich artystów i wspomnień Radzimira na temat Szczecina.

Sam koncert był niesamowity. To ciekawe, jak świetnie muzyka hip-hopowa pasuje do orkiestry symfonicznej. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazje pojawić się na koncercie któregoś z opisanych w tych kilku akapitach artystów – to nie wahajcie się ani chwili. Naprawdę warto!

Zdjęcia: Sebastian Wołosz dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

You Might Also Like