LIFESTYLE

Kiedy kupić dziecku chomika?

Rok 2017 był dla naszej rodziny rokiem zmian. Powiększała się ona dwukrotnie. Pierwszy raz w maju, kiedy to Michał postanowił przyjść na świat trzy tygodnie przed czasem, a drugi raz w grudniu kiedy dołączył do nas Kręciołek vel. Stefan.

Kręciołek to chomik dżungarski. Karolina dostała go na Mikołajki, chociaż nie do końca, bo chomik, którego dostała pierwotnie, po dwóch dniach u nas, przeniósł się do chomiczego nieba i musieliśmy kupić drugiego. Niestety takie sytuacje się zdarzają, kiedy kupuje się chomika w sklepie zoologicznym. Możesz mieć ochotę nas zwymyślać, bo możliwe, że wg Ciebie jesteśmy kolejnymi wariatami, którzy kupują dziecku zwierzę w prezencie bez zastanowienia się nad konsekwencjami. Wiedz jednak, że będziesz w błędzie. Ja i Przemek kochamy zwierzęta, a Kręciołek to nasz kolejny chomik. Dziesięć lat temu przez ponad 2.5 roku mieszkał z nami Marian – również dżungar. Także Kręciołek to nie tylko prezent dla Karolinki, ale również dla nas. Decyzja o jego dołączeniu do rodziny była przemyślana. Rozważaliśmy wszystkie za i przeciw przez kilka miesięcy, aż w końcu zdecydowaliśmy się na jego zakup. 

Czy czteroletnie dziecko jest gotowe na chomika? 

Bardzo tudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Nasza czterolatka była, ale nie jest powiedziane, że i Twoje dziecko będzie. Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, każde dziecko jest inne, więc może się okazać, że Twoje wcale nie będzie na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, by móc zajmować się zwierzakiem. My Karolinkę obserwowaliśmy już od dłuższego czasu, szczególnie jej zachowanie w stosunku do Bezy i jak ono się zmieniało na przestrzeni ostatnich miesięcy. Decydując się na zakup chomika wiedzieliśmy, że mała będzie się nim zajmować, będzie opiekuńcza i nie zrobi mu krzywdy. I tak właśnie jest od samego początku od kiedy Kręciołek trafił do naszej rodziny. Wprawdzie nie jest nim już aż tak podekscytowana jak było to na początku, ale nadal cieszy się kiedy ten postanawia wyłonić się ze swojego domku.

Czy coś Karolinkę zaskoczyło w opiece nad chomikiem? 

Przez te wszystkie miesiące uczyła się postępowania z Kręciołkiem. Od samego początku wiedziała, że trzeba mu dać czas na oswojenie się z nową sytuacją i faktem iż nagle znalazł się sam w wielkiej klatce i na dodatek w zupełnie obcym miejscu. Przez kilka dni pozwoliliśmy mu się do nas przyzwyczaić, a dopiero po około 1,5 tygodnia zaczęliśmy brać go na ręce. Karolinie do dzisiaj nie wolno brać go samodzielnie. Myślę, że nie spodziewała się tego, że chomiki są aż takie delikatne, a jednocześnie potrafią mocno ugryźć (raz ją ugryzł). Poza tym chyba nie do końca zdawała sobie sprawę z tego, że będzie go rzadko widywać, mimo że wcześniej ją o tym informowaliśmy. Chomik jednak większość dnia przesypia. Aktywny staje się dopiero w okolicach godziny 21, kiedy Karolina już śpi. Jej kontakt z Kręciołkiem jest zatem dość mocno ograniczony. Chyba właśnie dlatego zauważa w ciągu dnia każde jego wyjście z norki i zawsze nas o tym informuje. 

Jakiego chomika wybrać dla dziecka?

Zacznijmy od tego, że chomika nie kupuje się dziecku. Jak wspomniałam na początku nasz Kręciołek został kupiony również dla nas. Jeśli jednak chomik ma trafić do domu, w którym przebywa przedszkolak to dobrze by było żeby nie był to chomik zbyt mały. Do domów w których są dzieci szczególnie polecane są chomiki syryjskie, ale dżungarskie też będą odpowiednie. Syryjskie zdecydowanie łatwiej jest oswoić, a rozmiarowo są większe niż pozostałe rasy, więc łatwiej jest je chwycić małym rączkom. 

O czym powinieneś poinformować dziecko przed kupnem chomika?

Przede wszystkim o tym, że jest to żywe zwierzę i tak jak z każdym innym zwierzęciem należy się z nim obchodzić delikatnie i się nim opiekować. Nie można przy nim krzyczeć, wykonywać gwałtownych ruchów czy wkładać paluszków do klatki. 

Jak stworzyć chomikowi odpowiedni dom? 

Chomiki większość swojego życia spędzają w klatce. Biorąc pod uwagę fakt, iż są to aktywne zwierzęta, klatka powinna być odpowiednio duża. Chciałabym by czasy, w których chomikowi kupowało się malutką klatkę 30×20 cm lub zamykało w plastikowym niewielkim pojemniku z wystającymi z niego tunelami, bezpowrotnie minęły. Im większy chomik tym większa powinna być jego klatka. Poza tym istnieje przekonanie, że klatka dla chomika powinna być piętrowa. Można kupić piętrową – wielu producentów takie oferuje, ale przed zakupem warto sprawdzić czy chomik spadając z piętra nie zrobi sobie krzywdy o jej wyposażenie. Chomiki lubią także kopać tunele, więc my nie ryzykowaliśmy z piętrową klatką i zakupiliśmy odpowienio dużą parterową.

Nasza klatka (Inter – zoo G155W Tommy + Wood) jest ogromna (780x480x330 mm) i ma głęboką kuwetę właśnie po to by umożliwić chomikowi robienie tuneli, tylko trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości trocin. Ma także drewniane półpiętro i schodki. Nawet jeśli chomik z niego spadnie to nic mu się nie stanie. Poza tym ważne jest również odpowiednie wyposażenie klatki. Nasza była fabrycznie wyposażona w plastikowy domek, kółko i misieczkę. Plastik jednak nie do końca do nas przemawia, a kółko było zdecydowanie za małe dla chomika dżungarskiego, woleliśmy dokupić do niej drewniane akcesoria – cichy kołowrotek, domek z kokosa, most wiszący, mostek i wieżyczki z dzwonkami. Drewniane ze względu na to, że to naturalny materiał, z którym spotykają się wolnożyjące chomiki, a na którym skracają sobie zęby i pazurki. Wybierając akcesoria należy zwracać uwagę by były one odpowiedniej wielkości. Np. chomik dżungarski potrzebuje kołowrotka o średnicy 20 cm, a syryjski już 27 cm. Warto o tym pamiętać wybierając klatkę, bo w zestawach są zwykle malutkie kółka, które nadają się co najwyżej dla małej myszki. 

Czego chomik potrzebuje do szczęścia?

Oprócz wspomnianej wcześniej klatki, kołowrotka, domku, miseczki warto zaopatrzyć się także w poidełko, zabawki, dobrej jakości karmę podstawową oraz kolby. Chomiki powinny codziennie spędzać czas poza klatką, dlatego dobrym pomysłem jest również zakup wybiegu dla gryzoni lub przynajmniej kuli (również odpowiedniej wielkości). Wyprawka dla chomika wbrew pozorom może sporo kosztować. Sama klatka to koszt ponad 100 zł, a gdzie reszta akcesoriów? Jeśli Ci się wydaje, że chomik kosztuje niewiele to się mylisz. Owszem na samo zwierzę nie wydasz majątku, ale już wszystkie niezbędne rzeczy mogą kosztować bardzo dużo, więc dobrze się zastanów czy stać Cię na utrzymanie takiego zwierzaka. Nie podejmuj decyzji zbyt pochoponie. 

Decyzja o posiadaniu jakiegokolwiek zwierzęcia musi być dogłębnie przemyślana. Dziecko może nalegać, marudzić i prosić, ale jeśli Ty nie jesteś przekonana/ny to lepiej nie kupuj. Prędzej czy później opieka nad nim, nawet częściowa, spadnie na Twoje barki. Chomiki wbrew pozorom są wymagającymi zwierzętami. Codziennie należy poświęcać im co najmniej godzinę, więc jeśli nie masz tyle wolnego czasu to raczej nie decyduj się na jego zakup. My kupując Kręciołka wiedzieliśmy na czym polega opieka nad chomikiem, więc łatwiej było nam podjąć tę decyzję. Karolinka opiekuje się chomikiem mimo, że ma dopiero cztery lata, ale prawda jest taka, że wszystkie obowiązki z nim związane – sprzątanie, karmienie, pielęgnacja są na naszej głowie. Ona przy nich pomaga, ale jest jeszcze za mała by mogła robić wszystko sama. 

You Might Also Like