CIĄŻA

Higiena jamy ustnej w ciąży i podczas karmienia piersią

Wśród wielu kobiet istnieje przekonanie, że w ciąży nie powinno się leczyć zębów, a już szczególnie ze znieczuleniem. Szczerze mówiąc nie wiem skąd się to wzięło, ale musisz wiedzieć, że jest to mit. To właśnie podczas ciąży i laktacji powinnyśmy dbać o higienę zębów i dziąseł bardziej niż kiedykolwiek.

Dlaczego? To proste – próchnica oraz zapalenia dziąsła mogą zaszkodzić dziecku, a nawet doprowadzić do przedwczesnego produ. Nie słuchaj więc rad „mądrzejszych” i korzystaj w tym okresie z opieki stomatologicznej częściej niż zwykle. Przynajmniej raz w każdym trymestrze wykonuj przegląd. Zdarza się, że ciąża osłabia zęby i zaczynają się one psuć. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich higienę. 

Nitkowanie + irygacja

Muszę Ci się przyznać bez bicia. To punkt, który najbardziej u mnie kuleje. Kompletnie zapominam o dokładnym czyszczeniu przestrzeni pomiędzyzębowych. Wstyd, prawda? Nici używam wtedy kiedy mi się przypomni, a niestety jest to ogromny błąd. Nitkowanie zębów powinno wykonywać się codziennie. Warto też zainwestować w irygator do czyszczenia tych przestrzeni. Z pewnością ułatwia on ten proces a także dba o odpowiednie ukrwienie dziąseł.  Mam go na swojej liście rzeczy do kupienia. 

Szczotkowanie zębów i języka

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy w ciąży powinno się myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. W przypadku występowania wymiotów jamę ustną należy przepłukać wodą i dokładnie wyszczotkować zęby oraz język dopiero po pół godzinie, by nie dopuścić do erozji szkliwa. Warto również skupić się na odpowiedniej szczoteczce do zębów. Ja od pewnego czasu używam sonicznej i muszę przyznać, że efekt czyszczenia jest o wiele lepszy niż w przypadku tradycyjnej czy nawet elektrycznej obrotowej. Testowałam każdą i soniczna wypada najlepiej. 

Płukanie jamy ustnej specjalnym płynem

Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów warto sięgnąć po specjalistyczny płyn do codziennego stosowania, który hamuje odkładanie się płytki nazębnej, działa antybakteryjnie i chroni przed próchnicą. Kiedyś uwielbiałam uczucie świeżości po wypłukaniu jamy ustnej jednym z popularnych płynów dostępnych w sieciówce, ale ten zawiera alkohol, więc nie było mowy o jego używaniu w ciąży i teraz kiedy karmię piersią. Dlatego właśnie zaczęłam skupiać się na składzie płynów i ich działaniu, szczególnie że miewam problemy z dziąsłami. Dochodzi u mnie do zapalenia dziąseł oraz mam też niewielką kieszonkę zębową, która od czasu do czasu odzywa się i pobolewa. Dentysta do codziennego płukania polecił mi płyn Dentosept COMPLEX. Głównie za jego naturalny ziołowy skład. Znajdziesz w nim m.in. olejek miętowy, olejek tymiankowy, olejek eukaliptusowy, olejek szałwiowy i ksylitol. Co ważne płyn nie zawiera alkoholu, więc z powodzeniem może być stosowany podczas ciąży i laktacji.  

Dziąsła w ciąży

Nietety dziąsła bardzo często „obrywają” najbardziej w trakcie ciąży. Często krwawią, są rozpulchnione, miękkie, a to prowadzi do ich zapalenia. Tak jak w moim przypadku często tworzy się kieszonka zębowa, w której może pojawić się ropa. Ja miałam dużo szczęścia, bo zareagowałam w odpowiednim momencie i do niczego takiego nie doszło. Raz – udałam się do periodontologa (lekarz chorób przyzębia), gdzie dostałam zastrzyk zawierający chlorheksydynę, dwa – sięgnęłam po odpowiedni preparat, który przyspieszył regenerację dziąseł. Dentosept FAST przyniósł ulgę moim dziąsłom bardzo szybko. Kiedy miewam problemy z dziąsłami sięgam właśnie po ten środek, ze względu na jego skład, bo znajdziesz w nim m.in. wspomnianą wcześniej chlorheksydynę, wyciąg z szałwi i glicerynę. Poza tym jego aplikacja jest niezwykle prosta, gdyż środek ten wposażony jest w dozownik ułatwiający nanoszenie go na bolące dziąsła. Bez problemu można go precyzyjnie zaaplikować w dowolnym miejscu w jamie ustnej. Poza tym spray ten może być stosowany już od pierwszych tygodni ciąży. 

Jak prawidłowo myć zęby? 

Ważne jest opracowanie odpowiedniej techniki mycia. Standardowo zaleca się technikę obrotowo – wymiatającą, jednak moim zdaniem od techniki ważniejsze jest to, by czyścić dokładnie – ząb po zębie, najpierw jeden łuk zębowy, potem drugi. I tak za każdym razem należy trzymać się schematu, by nie pominąć żadnej powierzchni. A biorąc pod uwagę fakt, że dziąsła w ciąży mają tendencję do krwawienia warto skupić się na delikatnym i długim myciu, by ich dodatkowo nie podrażniać.

Dieta

Narzędzie i sposób mycia to jedno. Ważna jest również dieta. W ciąży, ale nie tylko w ciąży, warto ograniczyć spożycie cukrów, przy czym należy pamiętać, że cukier znajduje się nie tylko w słodyczach, ale również w owocach, sokach czy słodzonych napojach. Będąc na diecie z powodu cukrzycy ciążowej widziałam, jak zachowuje się mój organizm po zjedzniu owoca. Poziom glukozy skakał mi bardzo szybko, więc dla dobra własnego i dziecka, lepiej ograniczyć spożywanie pokarmów bogatych w cukier. Lepiej skupić się na tym, by dieta była bogata w białko, wapń, fluor, fosfor, witaminy A, C i D, które odgrywają ogromą rolę w procesie prawidłowego rozwoju zawiązków zębów i ich mineralizacji. Poza tym nie warto też podjadać, a już szczególnie w nocy, gdyż prowadzi to do odkładnia się płytki nazębnej i spadku pH w jamie ustnej. 

Pamiętaj jednak, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko w ciąży. Każdy z nas powinien dbać o dobrą kondycję zębów i pamiętać o codziennej higienie oraz wizytach profilaktycznych u stomatologa. Nawet maluszki, które zębów jeszcze nie posiadają miewają poblemy z dziąsłami, a bolesne ząbkowanie może wywołać szereg komplikacji, włącznie z zapaleniem dziąseł.  Taki maluch wkłada rączki do buzi i bardzo łatwo może się nabawić chorób przyzębia. Dlatego niemowlętom zaleca się czyszczenie dziąseł i języka nawet jeśli nie mają one jeszcze zębów. A w stanach zapalnych można u nich bezpiecznie stosować, np. Dentosept A MINI, który pomaga zwalczać afty i pleśniawki i jest pomocny przy bolesnym ząbkowaniu.

A ty jak dbasz o swoją jamę ustną?

Wpis powstał przy współpracy z Phytopharm Klęka S.A. producentem produktów z rodziny Denstosept.

Źródło: 

http://ptsd.net.pl

http://www.poradnikzdrowie.pl/

http://stomatologianews.pl/

 

 

You Might Also Like