KONKURSY KSIĄŻKI

Czy wiesz o czym szumią drzewa? + KONKURS

Nigdy nie przepadałem za lasem. Zdaję sobie sprawę, że takie słowa w ustach osoby mającej zajmować się na co dzień ochroną przyrody, może zostać uznane za nieliche faux pas, ale jakoś tak się złożyło, że żaden ze mnie wilk i nigdy w miejsce pełne drzew mnie nie ciągnęło.

Czy w lesie jest internet?

O ile lubię posiedzieć na ławce w parku, pośmigać z Karoliną na hulajnogach po utwardzonych parkowych ścieżkach, albo zrobić zdjęcie pięknego, rozłożystego drzewa, o tyle łażenie po porośniętym terenie, przeciskanie się między kłującymi krzewami i pchanie się do siedliska kleszczy, pająków i innych żmij nie należy do moich ulubionych czynności.

Czy drzewa lubią mieć mokre nogi?

Gdy przegrałem partię gry „Kamień-papier-nożyce” i na mnie padło w kwestii napisania recenzji książki pt. “O czym szumią drzewa”, pewnie ciężko było na mojej twarzy znaleźć choćby niewielkie ślady entuzjazmu. I wiecie co? Już dawno się tak nie pomyliłem. To naprawdę świetna książka – nawet dla takich mieszczuchów jak ja.

Czego uczą się w szkole drzewne dzieci?

Książka składa się z kilkudziesięciu krótkich tekstów, z których dowiemy się chyba wszystkich możliwych ciekawostek na temat drzew. Wszystko to opisane jest bardzo przystępnym językiem. Opowieściami z pewnością nie znudzi czterolatka, a i osoby dorosłe nie powinny uznać czasu poświęconego książce za stratę czasu.

Czy drzewa potrafią mówić?

Tym, co najbardziej spodobało mi się w książce autorstwa Petera Wohllebena jest możliwość wykorzystania poszczególnych jej fragmentów, jako opowiastki czytane dzieciom przed snem. Z Karoliną bardzo ciężko jest nam dobrać książki o rozdziałach odpowiedniej długości – nie za długich (bo Karolina potrafi przy nich przysnąć) i nie za krótkich, bo wtedy przeważnie niewiele ciekawego można w nich znaleźć.
Kolejne fragmenty książki zajmują po około 1-2 strony, dzięki czemu, po przeczytaniu dwóch-trzech rozdziałów Karolina była gotowa do snu. Czyli idealnie.
Książka doskonale sprawdzi się też, jako towarzysz leśnych spacerów.

Czego boją się drzewa?

Ważne jest również to, że autor zwyczajnie wie o czym pisze. O czym szumią drzewa jest jego kolejną książką o tematyce przyrodniczej – ale przy tym pierwszą skierowaną głównie dla dzieci. Peter Wohlleben świetnie sprawdza się jako dostarczyciel nie tylko ciekawostek, ale ogromnej wiedzy przyrodniczej przedstawionej w bardzo przystępnej formie.

Co drzewa robią nocą?

Książka jest pięknie wydana. Wydawnictwo Otwarte z pewnością zasługuje tutaj na pochwałę. Teksty okraszone zostały klimatycznymi, kolorowymi ilustracjami, które wręcz zachęcają do wzięcia książki do ręki.

Jeśli więc chcielibyście, aby Wasze pociechy poznały masę ciekawostek na temat lasów, drzew, zwierzaków leśnych – zainwestujcie w najnowszą książkę Petera Wohllebena. Na pewno nie będziecie żałować.

Żeby nie było tak słodko i idealnie, to z książką mam jeden dość poważny zgrzyt… Po jej przeczytaniu nie będę mógł już z sympatią patrzeć na drzewa gatunku buk. Wierzcie lub nie, ale buki to straszne wredoty…

PS. Na wszystkie pytania zawarte w śródtytułach odpowiedzi oczywiście znajdziecie w książce.


Premiera książki już 23 maja. Mam nadzieję, że odwiedzicie najbliższą księgarnię i dokonacie jej zakupu, bo naprawdę warto. Ja natomiast dziękuję wydawnictwu za możliwość przedpremierowej recenzji.

Autor: Peter Wohlleben

Tutuł: O czym szumią drzewa

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska

Oprawa:  twarda

Liczba stron: 200

Wydawnictwo: Otwarte

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7515-500-6


KONKURS

Wydawnictwo Otwarte było tak miłe, że ufundowało dla Was jedną świeżutką i pachnącą drukarnią książkę. Jedyne co musicie zrobić to poprosić Wasze dzieci o narysowanie lasu. Karolina wybierze rysunek, który jej się najbardziej spodoba a jego autor/-ka otrzyma od nas egzemplarz książki “O czym szumią drzewa”. 

Czekamy na prace konkursowe Waszych dzieci. Możecie je dodawać pod tym wpisem w serwisie Facebook. 

Regulamin konkursu dostępny tutaj <klik>

You Might Also Like