KSIĄŻKI

Książka o wyjątkowym i niestrasznym duchu Gustawie

Czy Twoje dziecko boi się duchów? Karolina od jakiegoś czasu, chyba za sprawą bajek telewizyjnych, wspominała o tym, że duchy są straszne i boi się, że ją odwiedzą.  Na wszelkie sposoby próbujemy ją przekonać, że nic jej nie grozi. Ale pewnie wiesz, że jak dziecko wbije sobie coś do głowy to ciężko mu jest to z niej wybić. Z pomocą przychodzą nam wtedy książki. 

Jedną z takich książek jest Gustaw niestraszny duch autorstwa Guido van Genechten. I wiesz co? Gustaw to naprawdę jeden z najprzyjemniejszych duchów, jakie kiedykolwiek mogłam poznać. Chociaż Casper też był całkiem fajny, pamiętasz go? Chcesz wiedzieć jaki jest Gustaw? 

To duszek wyjątkowy. Już od jego narodzin rodzice wiedzieli, że będzie z niego duch inny niż wszystkie. Gustaw urodził się…różowy. Ale to nie jedyna jego wyjątkowość. Gustaw tak jak wszystkie małe duchy poszedł do szkoły dla duchów. Miał się tam nauczyć straszyć, a prawda jest taka, że to Gustaw sam się bał…tylko nauczyciela. Pan Głowa wzorem nauczyciela nazywany być nie może. Zamiast zachęcać swoich uczniów do zwiększania swoich umiejętności wysyła ich za karę do mrocznej Opuszczonej Wieży.

Tam też został wysłany Gustaw, bo nie potrafił przestraszyć innych. Jemu jednak wyszło to na dobre, bo spotkał tam prawdziwego przyjaciela i wraz z nim urządził tam przytulny kącik, do którego od czasu do czasu niczego świadom Pan Głowa wysyłał za karę kolejne duchy.

Książka może być potraktowana jako wprowadzenie do dyskusji o odmienności i jej akceptacji. To, że ktoś się wyróżnia z tłumu, nie jest taki jak wszyscy, wcale nie oznacza, że jest gorszy. Niestety dzieci oraz niektórzy dorośli (!) czasami poniżają osoby, które są inne. Gustaw pokazuje nam, że nawet dwie z pozoru różne postaci, mogą się ze sobą zaprzyjaźnić i razem stworzyć coś wyjątkowego, coś co będzie przedmiotem uznania wśród innych. Gustaw pokazuje małym czytelnikom, że warto pozostać wiernym sobie, a nie bezmyślnie iść za tłumem.

Dzięki tej książce udało nam się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Karolina polubiła miłe i sympatyczne duszki, a przy okazji dowiedziała się, że warto pozostawać sobą i nie zmieniać się, bo ktoś jej tak każe. 

Wydawnictwo Adamada po raz kolejny trafiło idealnie w moje gusta. Książka jest przyjemna dla oka, ilustracje są zachęcające a tekst mądry. Książkę polubiliśmy tak bardzo, że nawet przyjechała z nami do dziadków. 


Wydawnictwo Adamada

Autor: Guido van Genechten

Ilustracje: Guido van Genechten

Oprawa: twarta

Ilosć stron: 32

ISBN: 978-83-7420-754-6

You Might Also Like