KSIĄŻKI

Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne dla dzieci

Dzieciom bardzo trudno jest zaakcptować jakikolwiek zmiany w ich życiu. Niektóre wręcz ich nie znoszą. Nasza Karolina jest właśnie takim dzieckiem. Przekonanie jej do czegokolwiek nowego graniczy z cudem. Kiedy zmieniliśmy jej, wspomniane w ostatnim wpisie przez Przemka, drzwi do pokoju, przez kilka dni chodziła i mówiła, że te stare były fajniejsze. Jakiś czas temu musiałam ją przygotowywać tydzień do małego przemeblowania w jej pokoju – chciałam przestawić tylko dwie rzeczy. Bywa z nią naprawdę ciężko. Aż trudno uwierzyć, że pojawienie się Michała zaakceptowała bez większych problemów, ale fakt faktem przygotowywaliśmy ją do tego. 

W ramach dzisiejszego wpisu z cyklu Piątek z książką chciałabym zaprosić Cię do zapoznania się z fantastyczną książką dla dzieci, która porusza rzeczy ważne, które mogą stanowić problem dla niejednego dziecka.

Jak oswoić potwory? Moniki Drużyńskiej to zbiór dziesięciu opowiadań terapeutycznych, które pomogą dzieciom oraz rodzicom przejść przez różne sytuacje lękowe. Dzięki takim opowiadaniom dziecko poznaje sposoby na radzenie sobie z trudnymi do zrozumienia i zaakceptowania emocjami, uczy się je rozumieć i powoli oswaja się z nimi.

Na samym początku książki poznajemy jej głównych bohaterów – rodzinę. Jest mama, tata, Nikolina i Alek, który w pierwszym opowiadaniu sam jest tytułowym potworem, bo Nikolina musi się zmierzyć z faktem powiększającej się rodziny. W kolejnych opowiadaniach dzieci są już nieco starsze, więc problemy które ich dotyczą stają się bardziej złożone.

W opowiadaniu “Strachy na lachy, czyli jak oswoić nocnego potwora” Alek miewa nocne koszmary, a jego mama pomaga mu ten strach przezwyciężyć, opowiadając mu o swoich doświadczeniach w tym temacie. Zdradza mu też pewne zaklęcie, dzięki któremu potwory stają się milusińskie. 

“Żegnaj Figielku, czyli rozstanie z kudłatym przyjacielem” to z kolei opowiadanie, które może posłużyć jako wstęp do rozmów z dzieckiem o śmierci, bo w nim dzieci żegnają swojego ukochanego psa. Dzieciom ciężko było pogodzić się ze stratą psiaka, ale pomógło im oglądanie albumu z jego zdjęciami oraz napisanie pożegnalnych liścików. 

A może nie wiesz jak porozmawiać ze swoim dzieckiem o rozwodzie, jak ukoić jego nocne lęki lub pomóc mu oswoić się z myślą, że niedługo trafi do szpitala? Monika Drużyńska jako doświadczona mama a jednocześnie psychopedagog, świetnie sobie z tymi tematami poradziła. Opowiadania napisane są na tyle przystępnie, że czteroletnie dziecko na pewno je zrozumie. Poza tym są krótkie i treściwe, co jest niewątpliwie ich plusem. Trudne tematy i zbyt długi tekst nie są zbyt zachęcające dla dziecka. Każde z opowiadań powinno być zakończone rozmową z dzieckiem na temat przeczytanego tekstu. Dziecko musi nauczyć się rozmawiać o swoich uczuciach, problemach i obawach. Opowiadania terapeutyczne pozwalają zainicjować takie rozmowy, a dzięki autorce dzieciom łatwiej będzie wyrazić swoje uczucia.

Książka ta powinna znaleźć się w każdym domu, w którym są dzieci. To, że żaden problem w niej ujęty, bezpośrednio nas nie dotyczy, wcale nie oznacza, że nie dotyczy przyjaciół naszego dziecka. Ja nie tak dawno, musiałam się zmierzyć z tematem śmierci, bo Karolinka zadała mi pytanie, którego z jej ust kompletnie się nie spodziewałam. Okazało się, że ona i jej sześcioletnia kuzynka rozmawiały ze sobą o śmierci naszych bliskich. Wyobrażasz to sobie? Sześciolatka i czterolatka rozmawiają o zmarłym rodzeństwie? Mi również było ciężko uwierzyć.

Niektórych tematów nie warto lekceważyć tylko dlatego, że wydają nam się mało dziecięce. Powinniśmy rozmawiać z dziećmi również o sprawach trudnych do zaakceptowania i zrozumienia. Książka “Jak oswoić potowry? Opowiadania terapeutyczne” może stanowić doskonały wstęp do nich.

Wydawnictwo Skrzat

Autor: Monika Drużyńska

Ilustracje: Justyna Hołubowska – Chrząszczak

Oprawa: twarta

Ilosć stron: 88 

ISBN: 978-83-7915-388-6

 


A NA KONIEC NIESPODZIANKA! 

 

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Skrzat mam do rozdania dwa egzemplarze książki “Jak oswoić potwory? Opowiadania Terapeutyczne”. Jedyne co musisz zrobić to:

Oswoić potwora, którego boi się Twoje dziecko

Napisz w komentarzu czego boi się Twoje dziecko i jakie metody stosujesz by mu pomóc w pokonaniu tego lęku.

Komentarz możesz zostawić tutaj na blogu lub pod postem na facebooku. Na Twoją odpowiedź czekam do północy 20 kwietnia 2018 roku. 

Regulamin konkursu:

 1. Organizatorem konkursu jest blog Rodzina ze Szczecina, a sponsorem Księgarnia Wydawnictwo Skrzat.
 2. Konkurs odbywa się na blogu oraz na  fanpage organizatora w serwisie Facebook i jest przeznaczony dla jego fanów.
 3. Przez fanów rozumie się osoby, które obserwują fanpage organizatora w serwisie Facebook.
 4. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.
 5. Jedna osoba może dodać tylko jedno zgłoszenie.
 6. Udział w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny. Wskazane jest, aczkolwiek nie wymagane, by Uczestnik konkursu dodając zgłoszenie polubił fanpage sponsora oraz zaprosił do konkursu dwie osoby.
 7. Uczestnik musi zostawić komentarz (odpowiedź na zadanie konkursowe), który jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na udział w konkursie.
 8. Dodając zgłoszenie Uczestnik konkursu ma obowiązek podpisać się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem.
 9. Zadaniem konkursowym jest:
  1. Oswojenie potwora, którego boi się Twoje dziecko.
 10. Uczestnik konkursu oświadcza, że jest autorem dodanego przez siebie zgłoszenia i wyraża zgodę na  późniejszą jego publikację w serwisie organizatora.
 11. Konkurs trwa od dnia 13 kwietnia 2018 r. do dnia 20 kwietnia 2018 r  do godz. 23:59.
 12. Wyłonienie zwycięzcy przez jury nastąpi do dnia 24. kwietnia 2018 roku. Jury powołane przez organizatora wybierze najlepsze według własnej oceny zgłoszenia i je nagrodzi. Od decyzji jury odwołanie nie przysługuje.
 13. Nagrodami w konkursie są
  1. Książka “Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne X 2
 14. Zwycięzca nie może wymienić nagrody na inną, na jej równowartość pieniężną ani przenieść praw do jej otrzymania na osoby trzecie.
 15. Po ogłoszeniu wyników zwycięzca ma obowiązek podania organizatorowi swoich danych teleadresowych (adres dostawy, nr telefonu oraz adres e-mail) poprzez wiadomość e-mail (kontakt@polishgirlolga.pl) w ciągu 3 dni od daty publikacji wyników na stronie organizatora. W przeciwnym razie jury wyłoni kolejnego zwycięzcę.
 16. Jeżeli zwycięzca wyłoniony w konkursie, w momencie kontaktu przez wiadomość prywatną z organizatorem konkursu, poda imię i nazwisko niezgodne z danymi zawartymi w zgłoszeniu konkursowym , nagroda nie zostanie przyznana.
 17. Wysyłka nagród przez sponsora możliwa tylko na terenie RP.
 18. Zwycięzca konkursu wyraża zgodę na publikację przez organizatora swojego imienia i nazwiska na blogu organizatora oraz na profilu organizatora w serwisie Facebook.
 19. Zwycięzca konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie przez organizatora oraz sponsora swoich danych osobowych na potrzeby konkursu i w związku z wykonaniem postanowień niniejszego Regulaminu. Zwycięzca ma prawo do wglądu swoich danych oraz ich poprawy.
 20. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu podczas trwania konkursu.
 21. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie konkursu można zgłaszać wysyłając wiadomość na adres: kontakt@rodzinazeszczecina.pl
 22. Udział w konkursie oznacza akceptację niniejszego regulaminu przez Uczestnika.
 23. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany, przeprowadzany  przez serwis Facebook ani z nim związany. Uczestnik przekazuje swoje dane osobowe organizatorowi, a nie serwisowi Facebook.

WYNIKI

Z małym opóźnieniem, ale dziękuję za wszystkie zgłoszenia konkursowe. Książki wędrują do:

Moniki Lach 

Marzeny Jerzyńskiej

Czekam na Wasze dane teleadresowe. 


W związdku z tym, iż od żadnej z w/w Pań nie otrzymałam danych teleadresowch postanowiłam przynać książki innym osobom. Z książek mogą się cieszyć:

Izabela Borusińska

Jolanta Puszczok

Mam nadzieję, że tym razem otrzymam Wasze adresy. 

You Might Also Like