WYPRAWKA

Jak uszyć kocyk z wypełnieniem?

Z początkiem roku obiecałam sobie wyciągnąć z szafy maszynę i wrócić do szycia. Kiedyś sprawiało mi to naprawdę dużo frajdy. Później przyszedł trudny okres. Karolina zajmowała mi cały czas wolny, a jak wróciłam do pracy to nie było jak poświęcić się szyciu. Zupełnie zapomniałam o istnieniu moich maszyn. Stały schowane głęboko w szafie do pewnego zimowego dnia. 

Jako, że od kilkunastu dni panuje kalendarzowa wiosna, to możemy już schować wózkowe grube śpiwory do szafy, a wyciągnąć ciepłe kocyki. A co jeśli takiego nie masz? Zawsze możesz go sobie uszyć. Potrzebujesz tylko maszyny do szycia, materiału, czasu i chęci. Umiejętności na poziomie podstawowym w zupełności wystarczą.

Co będzie Ci potrzebne do uszycia kocyka z wypełnieniem?

1 kawałek dobrej jakościowo tkaniny bawełnianej

1 kawałek minky

owata lub włóknina silikonowa 150-200g na wypełnienie

podstawowe akcesoria krawieckie – maszyna, nici, nożyczki, metr

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od zdekatyzowania bawełny (pranie + prasowanie w wysokiej temperaturze) i od wycięcia materiałów w pożądanym rozmiarze. Wiele sklepów oferuje sprzedaż gotwych paneli kocykowych, więc ten punkt czasem można pominąć. Pamiętaj jednak, że dekatyzacja jest obowiązkowa, gdyż bawełna lubi się kurczyć po pierwszym praniu. Lepiej niech zrobi to przed uszyciem niż po. Standardowy wymiar kocyka to 75×100 cm. Jeśli sama wycinasz panele to dodaj do tego 1cm zapas na szew. 

Szycie kocyka z wypełnieniem – krok po kroku

Po wycięciu paneli w pożądanym rozmiarze ułóż kolejno warstwy na dużej płaskiej powierzchni. Mi najwygodniej jest na podłodze. Kolejność warst nie jest przypadkowa.  Jako pierwsze na podłodze połóż wypełnienie kocyka, na nim polar minky (u mnie gładki szary) prawą stroną do góry, a na koniec bawełnę prawą stroną do dołu. Jeśli którąś z warstw ułożysz źle to czeka Cię prucie. Minky proponuję umieścić w środku gdyż po bawełnie łatwiej się szyje i się tak nie naciąga podczas szycia. Wbrew pozorom minky wcale nie jest łatwym materiałem do ogarnięcia, szczególnie dla kogoś kto szyje pierwszy raz. 

Kolejnym krokiem jest spięcie ze sobą poszczególnych warstw szpilkami. Musisz to zrobić odpowiednio gęsto, by warstwy nie przesuwały się podczas szycia. Na początek zepnij dwa boki – jednek krótszy i jeden dłuższy i je ze sobą zszyj. 

Po zszyciu dwóch pierwszych boków analogicznie postępuj z dwoma pozostałymi. Pamiętaj jednak o pozostawieniu około 15 cm niezszytego kawałka. Przez ten otwór będziesz przewracać kocyk na prawą stronę. Zanim to jednak zrobisz możesz wykonać zaokrąglone rogi w kocyku. W tym celu odrysuj szklankę przykładając ją do każdego z rogów i zszyj po łuku – obetnij nadmiar materiału w rogach. 

Przewróć kocyk na prawą stronę poprzez pozostawiony w tym celu otwór i go zszyj ręcznym ściegiem krytym. To jest jak dla mnie najtrudniejszy etap. Szycie ręczne to nie jest mój konik, więc ścieg kryty przyprawia mnie o zawrót głowy. 

Na koniec przeszyj wszystkie warstwy ze sobą około 1,5-2 cm od brzegu tworząc w ten sposób ładne wykończenie kocyka. Rozkoszuj się samodzielnie wykonanym kocem dla swojego dziecka. Zanim jednak będzie go używać wypierz go w odpowiednim dla jego skóry płynie lub proszku. 

Banalne prawda? Uszycie kocyka to żadna filozofia. Łatwiej szyje się tylko poduszki. Mój kocyk nie wyszedł idealnie, bo przerwa w szyciu zrobiła swoje i utrzymanie ściegu prostego przychodziło mi z trudem, ale tragedii nie ma. Kocyk pełni swoje funkcje, a co ważne został w całości wykonany przeze mnie i zaakceptowany przez Miśka.

A Ty czasem coś szyjesz?

Koszt wykonania mojego kocyka to: 17,50 zł (bawełna) + 16 zł (minky) + 2,75 zł (wypełnienie) + 5 zł nici = 41,25 zł. 

 

You Might Also Like