KSIĄŻKI

Ja już wiem kto kradnie te wszystkie skarpety

Moje pierwsze spotkanie z książkami Doroty Schrammek rozpoczęło się dość nietypowo. Pani Dorota jest głównie znana ze swoich książek obyczajowych – trylogii pobierowskiej, W słońcu i we mgle czy Tam gdzie czekał anioł. To tylko kilka z jej fantastycznych tutułów. Jednak pierwszą, która trafiła w moje ręce była książka dla dzieci.

Kupiliśmy ją niespełna rok temu podczas pleneru literackiego, który odbywał się w Szczecinie. Mieliśmy to szczęście, że była tam obecna sama autorka, więc poprosiliśmy także o dedykację. Tak właśnie do naszej biblioteczki trafił Skarpetkowy potwór i inne bajki z Wydawnictwa Alegoria. 

Pani Dorota, na co dzień mama trójki dzieci, napisała zbiór siedmiu bajek,w tym tytułowego Skarpetkowego potwora. Na 58 stronach znajdziesz nie tylko piękne, ale także niezwykle mądre opowieści, przeznaczone dla niesfornych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Autorka, w każdym opowiadaniu porusza trudne tematy. Na początku każdego nakreśla problem, który może dotyczyć każdego małego czytelnika. Tak poznajemy Weronikę, która bardzo brzydko odnosi się do swojego malutkiego braciszka, Karolka, który co noc wędruje do łóżka swoich rodziców czy Ewę zazdrosną o to jak wszyscy traktują jeżdżącą na wózku inwalidzkim koleżankę. Jak widzisz tematy trudne, jednak autorka przedstawia je w taki sposób, że nawet dziecko w wieku naszej Karoliny jest w stanie wychwycić z opowiadań najważniejszą naukę. 

Tutułowy Skarpetkowy potwór to tylko z jedno z opowiadań. Potwór mieszka w domu Krzysia i Kasi. Co noc wychodzi z szafy na polowanie i zawsze wraca zadowolony. Chcesz wiedzieć dlaczego? Bo Kasia i Krzyś, tak jak większość dzieci, nie lubią sprzątać swoich pokoi. Rozrzucają ubrania gdzie popadnie i nie wiedzą do czego służy kosz na brudną bieliznę. Dochodzi do tego, że pewnego dnia nie mają w co się ubrać, gdyż brakuje im skarpetek do pary. Jak myślisz jak zakończyła się ta historia?

Bajki z pewnością zachęcają rodziców i dzieci do omówienia opisanych w nich sytuacji. Pozwalają rozpocząć dyskusję, na tematy, które nie są dla dzieci do końca zrozumiałe, a z którymi mogą stykać się każdego dnia. Pani Dorota tak nakreśliła postaci, że odnosimy wrażenie jakby pisała o nas samych, o naszych codziennych problemach, problemach naszych sąsiadów. Pokazuje je jednak oczami dziecka.

Całość opatrzona jest idealnie uzupełnającymi tekst ilustracjami autorstwa Eweliny Jaślan – Klisik. Rysunki są kolorowe, ale nie krzykliwe. Barwy w nich zastosowane są miłe dla oka i z pewnością ucieszą niejedno dziecko. Poza tym doskonale nawiązują do tekstu każdego z opowiadań. Wisienką na torcie jest twarda oprawa, która sprawi, że książka będzie służyła dzieciom przez długie lata. 

Jeśli szukasz pozycji, która będzie nie tylko doskonałą lekturą, ale także takiej, z której dziecko wyciągnie coś więcej to koniecznie musisz sięgnąć po Skarpetkowego potwora i inne bajki

You Might Also Like