STREFA MAMY

Jestem świadoma – badam się

7 marca 2018

Macierzyństwo to ciężka praca. Ten kto nazwał urlop macierzyński urlopem to albo był mężczyzną, albo nie miał dzieci. My matki codziennie pokonujemy kilometry i to niekoniecznie na spacerach z wózkiem, ale także w domu podczas wykonywania wszelkich czynności związanych z zarządzaniem domem.  Sniadanko, pranie, zabawa, sprzątanie, spacer połączony z zakupami, gotowanie, czytanie bajek, zabawa, kąpiel, karmienie, spanie – codzienna rutyna. W natłoku obowiązków zapominamy o sobie.

Jakiś czas temu zostałam zaproszona do kampanii #JestemBadamSię, której patronuje Kwiat Kobiecości, a którą organizuje Klaudia z bloga Ja Zwykła Matkaa. Kiedy otrzymałam zaproszenie nie zastanawiałam się ani minuty czy powinnam wziąć w niej udział. Oczywiste dla mnie było, że tak. Dlaczego?

Od dziewięciu miesięcy jestem podwójną mamą – ciągle zmęczoną, zabieganą i wiecznie niewyspaną. Włosy wypadają mi garściami i bywam osłabiona. Karmię piersią i z powodu alergii pokarmowej Michałka jestem na diecie eliminacyjnej – nie jadam nabiału pod żadną postacią. Sytuacja ta jest motorem napędowym do dbania o siebie. Zdrowo się odżywiam i piję dużo wody. Zwracam szczególną uwagę na to co jem, a także suplementuję niektóre witaminy i minerały. Jestem świadoma tego, że karmienie piersią bardzo obciąża mój organizm i muszę zwracać uwagę na swoje zdrowie. Dlatego #JestemBadamSię! Raz na jakiś czas wykonuję badania kontrolne. Wiesz dlaczego?

Bo moja rodzina jest dla mnie najważniejsza! 

Tak, moja rodzina sprawia, że chcę być zdrowa, chcę żyć ze świadomością, że zrobiłam wszystko by było dobrze. Nie chcę któregoś dnia usłyszeć od lekarza, że z powodu mojego zaniedbania, jest już za późno na jakiekolwiek leczenie. Pewnie, niektórych chorób nie da się przewidzieć, ale są takie, które można wykryć wykonując podstawową morfologię, crp czy badanie ogólne moczu. Przypomnij sobie kiedy ostatnio je robiłaś? Dawno? To obiecaj mi, że weźmiesz skierowanie od swojego lekarza i jak najszybciej udasz się do laboratorium. Ja podstawowe badania wykonuję co kilka miesięcy i każde porównuję z poprzednimi, żeby zobaczyć czy z moim organizmem nie dzieje się nic złego. Ty też powinnaś! 

Mało tego chciałabym, żebyś obiecała mi, że odwiedzisz także swojego ginekologa. Ja też to zrobię, bo przyznam Ci się, że też już dawno nie byłam. Czas zrobić cytologię. Ja USG piersi jeszcze robić nie będę, bo karmię, ale jeśli Ty możesz, to dobrze by było żebyś zrobiła. To podstawowe badanie, które co jakiś czas powinna wykonywać każda kobieta, a które niestety jest przez nie lekceważone. To co? Obiecujesz, że zrobisz?

Wziełam udział w kampanii, bo wiem, że nam mamom jest szczególnie ciężko wygospodarować czas na wizytę u lekarza. Z dzieciakami biegamy do przychodni z każdym katarem, kaszlem czy pierdnięciem, a o sobie jakoś zapominamy. Ale wiesz co? Następnym razem jak będziesz z dzieckiem w przychodni poproś o skierowania dla siebie. Ja zawsze tak robię i Ciebie też zachęcam. Bądź świadoma – badaj się! 

Polecane dla Ciebie