KSIĄŻKI RECENZJE

Szczecin na kartach powieści

W Szczecinie mieszkamy od dobrych kilkunastu lat i myślę, że z dumą powiedzieć możemy, że to nasze miasto. Są tutaj miejsca, w których uwielbiamy spędzać wolny czas. Wały Chrobrego, Las Arkoński, Park Kasprowicza i jezioro Głębokie z pewnością świetnie znane są nie tylko nam, ale też wszystkim mieszkańcom Szczecina. Wśród czytelników bloga znajdziemy też z pewnością osoby, które w Szczecinie nigdy nie były – dla nich mamy świetny sposób na poznanie naszego miasta – i to bez wychodzenia z domu. Przedstawiamy książki, w których Szczecin jest nie tylko tłem dla fabuły, ale także bardzo ważnym bohaterem.

W ostatnim czasie nastąpił prawdziwy wysyp książek tworzonych przez miejscowych twórców, których akcja przynajmniej częściowo umiejscowiona została w Szczecinie i okolicznych miejscowościach. Chyba najbardziej popularną z nich stało się Sedinum. Wiadomość z podziemi autorstwa szczecińskiego architekta, Leszka Hermana. Sam autor po opublikowaniu debiutanckiej powieści uznany przez wielu został za miejscowego Dana Browna. Uczciwie przyznać jednak należy, że łatka ta przyklejona mu została nieco na wyrost – i to nie ze względu na to, że umiejętnościami odstaje od Amerykanina, a zwyczajnie dlatego, że tak Sedinum, jak i druga powieść Hermana, Latarnia umarłych napisane zostały w zupełnie innym stylu niż książki Browna.

Moim zdaniem książka zadziałała bardzo ożywczo na wielu szczecinian. Prawdę powiedziawszy, nie wiem jak jest w innych częściach naszego kraju, ale w samym Szczecinie, miasto ma przyklejoną łatkę miejsca o niewykorzystanym potencjale – i co gorsza, są ku temu niezłe podstawy. Stocznia Szczecińska – duma i największy pracodawca w mieście? Padła. Paprykarz szczeciński – potrawa, którą zajadają się w całej Polsce? Ze Szczecinem wspólną ma jedynie nazwę. Pogoń Szczecin – Duma Pomorza, największy klub w regionie? Największy sukces to wicemistrzostwo i finał Pucharu Polski – żadnego pucharu na koncie. Nie zrozumcie mnie źle – Szczecin jest bardzo przyjemnym miastem, jednak silny w nim jest kompleks położonych nieopodal Poznania i Wrocławia.

źródło: http://lubimyczytac.pl

I wtedy pojawia się on – Leszek Herman cały na biało. Opowiada o czasach, w których Szczecin był jednym z ważniejszych miast na mapie Europy. Opowiada o Szczecinie, z którego pochodzą najbardziej światłe umysły. Okazuje się, że przeciętne miasto, wcale takim przeciętnym nie jest.
Sama książka jest świetnie napisana. Jeśli lubicie powieści awanturnicze z dużą dozą ciekawostek historycznych, to z pewnością Was zainteresuje.

O historii Szczecina świetnie pisze również Wojciech Burger, o którego jednej z książek pisałem Wam niedawno. W przeciwieństwie do Leszka Hermana, Burger zamiast na wątkach przygodowych i ciekawostkach architektonicznych skupia się jednak na zagadkach kryminalnych, podlewając to dozą pewnego rodzaju mistycyzmu. Świetnie sprawdziło się to w Szamanach Życia – nieco gorzej w drugiej części powieści – Ostatnim z bogów. Widać jednak, że Wojciech ma pomysł na siebie i swoją twórczość, a jego powieści przy tym służyć mogą jako ciekawe przewodniki po mieście.

źródło: http://lubimyczytac.pl

Kolejnym obok Leszka Hermana architektem, który świetnie wychodzi pisanie jest Marek Stelar – autor m.in. bardzo dobrze przyjętej trylogii o przygodach oficera policji Roberta Krugłego i prokuratora Mateusza Michalczyka. Stelar świetnie konstruuje swoje książki, dzięki którym w jednej chwili potrafimy przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lat by po chwili wrócić do teraźniejszości. Dzięki jego powieściom poznać możemy nie tylko sam Szczecin, ale także niewielkie sąsiednie miejscowości – co ciekawe niektóre z nich już jakiś czas temu przestały istnieć.

źródło: http://lubimyczytac.pl

O historii Szczecina opowiada też najsłynniejsza powieść Ingi Iwasiów pt. Bambino. Na kartach książki znajdziemy historię powojennego Szczecina, w którym to spotkali się Niemcy i Polacy pochodzący z najróżniejszych stron naszego kraju. Powieść stanowi swoistą kronikę wydarzeń z życia czworga mieszkańców Szczecina w latach 1945-1980. Warto wspomnieć, że książka nominowana była do nagrody Nike.

źródło: http://lubimyczytac.pl

To tylko kilka propozycji książek, których akcja rozgrywa się w Szczecinie. Każdego roku jest ich coraz więcej i co najważniejsze, część z nich jest naprawdę bardzo dobra. Miasto okazuje się być bardzo wdzięcznym tłem na wszelkiego rodzaju powieści.

You Might Also Like