ZDROWIE

Nieprzyjemna choroba wieku dziecięcego

Przedszkole Karoliny co jakiś czas dostarcza mi pomysłów na nowe wpisy. Kilka tygodni temu na tablicy ogłoszeń zobaczyłam kartkę i zamarłam… Co na niej było? 

Drodzy rodzice, informujemy że w przedszkolu zanotowano przypadek owsicy. Prosimy o obserwację dzieci.

Ale jak to owsicy? Myślałam, że w dzisiejszych czasach takie rzeczy się już nie zdarzają, a tu proszę taka hmm… niespodzianka? Nie, to chyba złe słowo. W każdym razie zadaniem rodzicow była kontrola dziecka pod względem objawów w kierunku owsicy.

Wtedy zaczęłam się zastanawiać co ja właściwie na temat tej choroby wiem. Okazało się, że niewiele, bo przecież jeszcze nigdy nie miałam z nią do czynienia. Dlatego też przekopałam wszelkie możliwe źródła, rozmawiałam z lekarzem, zrobiliśmy badania (na szczęście nic nie wyszło) i zebraną wiedzą postanowiłam podzielić się z Wami.

Co to jest owsica?

To pasożytnicza choroba układu pokarmowego wywoływana przez owsiki (około jednocentymetrowe pasożyty z rodziny nicieni).  Na owsicę chorują przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich najbliższe otoczenie.

Larwy owsików dojrzewają w układzie pokarmowym przez trzy miesiące, po czym zapłodnione samice wydostają się przez odbyt i w jego okolicach składają tysiące jaj. Dzieci drapiąc się przenoszą pod paznokciami jaja, a wkładając ręce do ust zarażają się ponownie. Poza układem pokarmowym jaja owsika mają zdolność do zarażania aż przez trzy tygodnie, dlatego ważna jest codzienna higiena.

Jakie są najczęstsze objawy owsicy?

Rodzice dzieci chorujących na owsicę najszczęściej obserwują u swoich pociech wiele objawów jednocześnie. Należą do nich:

 • świąd w okolicy odbytu – przede wszystkiem w nocy;
 • niespokojny sen;
 • bóle głowy;
 • brak apetytu;
 • trudności w koncentracji;
 • podkrążone oczy;
 • problemy z wypróżnianiem;
 • zgrzytanie zębami;
 • wysypka;
 • infekcje intymne u dziewczynek;
 • owsiki w kale. 

źródło: https://rodzinazdrowia.pl

Jak sprawdzić czy dziecko ma owsiki?

Lekarze często zlecają badania kału. Prawda jest jednak taka, że wyniki niekoniecznie będą prawidłowe, gdyż może się okazać, że akurat w pobranym materiale owsików nie będzie, dlatego zaleca się trzykrotne badanie kału. 

Najlepiej jednak pobrać wymaz z okolic odbytu i zanieść próbki do laboratorium. Wymaz również pobieramy trzykrotnie – codziennie lub w odstępach kilkudniowych.

Jak pobrać wymaz do badania w kierunku owsików?

Można to zrobić w warunkach domowych i nie potrzeba do tego sprzętu laboratoryjnego. Są na to dwie metody.

Pierwsza

W nocy, a najlepiej nad ranem, przykleić na chwilę w okolicach odbytu kawałek biurowej taśmy klejącej (transparentnej) lekko ją  dociskając, a następnie przekleić ją na przeźroczyste szkiełko lub plastik i zanieść do laboratorium.

Druga

Patyczek kosmetyczny owinąć przeźroczystą folią spożywczą, namoczyć w letniej wodzie i tak przygotowanym patyczkiem wymazać okolice odbytu z zewnątrz. Zamknąć patyczek w pojemniku na mocz i zanieść do laboratorium. Wymaz oczywiście pobieramy nad ranem.

Jak wygląda leczenie owsicy?

Procedura leczenia owsicy nie jest skomplikowana. Zarażone dziecko jak i osoby z jego najbliższego otoczenia powinny przyjąć preparat doustmy zwalczający nicienie. Co ważne, po trzech tygodniach od jego zastosowania należy kurację powtórzyć.

Poza tym należy wyeliminować wszelkie źródła zakażenia wtórnego, dlatego obowiązkowo trzeba wyprać pościele, koce, ręczniki, maskotki oraz bieliznę w 95 stopniach. Umyć podłogi mopem parowym lub gorącą wodą. Wytrzeć meble, a ścierki do kurzu wygotować. Poza tym bezwzględnie należy dbać o higienę – mycie rąk to podstawa. Dzieci zawsze powinny mieć krótko obcięte paznokcie i nie wolno im wkładać rąk do buzi.

Babcine sposoby takie jak picie wody z ogórków, jedzenie czosnku, śliwek suszonych, pestek dyni oraz kiszonek, mogą wspomagać kurację, ale nie leczą.

Z diety należy również wyeliminować słodycze, a wprowadzić do niej jak najwięcej produktów zawierających błonnik, tj. produkty pełnoziarniste (kasze, pieczywo), warzywa strączkowe, świeże owoce i warzywa.

Należy pamiętać o tym że nieleczona owsica może prowadzić do zaostrzenia objawów, a te z kolei mogą doprowadzić do innych schorzeń. Zdarzają się też przypadki, że owsica przebiega bezobjawowo, dlatego też mając dzieci w wieku przedszkolnym, powinniśmy “odrobaczać się” profilaktycznie co pół roku.

źródło: http://www.bezowsikow.pl, http://www.medonet.pl

Zdjęcie główne: Flickr.com: Matt Molinari

You Might Also Like