OJCOSTWO

Czy nawet dzieci nie mogą czuć się bezpiecznie?

Kilka dni temu, polskie media obiegła informacja o tym, że w Warszawie dorosły mężczyzna pobił ciemnoskórą czternastolatkę. Dorosły mężczyzna. Pobił. Czternastolatkę. Rozumiecie?
Bo ja za cholerę tego zrozumieć nie potrafię…

Jeszcze niedawno, pomimo pojawiających się co jakiś czas newsów dotyczących werbalnych i fizycznych ataków na obcokrajowców, daleki byłem od bicia na alarm, że coś złego dzieje się pod tym względem w naszym kraju. Tłumaczyłem sobie, że podobne sytuacje z pewnością pojawiają się na całym świecie, a biorąc pod uwagę, że cudzoziemców w Polsce jest coraz więcej, nawet statystycznie podchodząc do sprawy, takie zdarzenia stają się coraz bardziej prawdopodobne.

Na to, co stało się w Warszawie jednak żadnego wytłumaczenia nie znajduję. Rasistowski atak imbecyla w dodatku krzyczącego o „Polsce dla Polaków” na nastolatkę, wyraźnie wykracza poza ramy tego, co mógłbym nazwać normalnym.

Jako ojciec małej dziewczynki chciałbym móc jej zapewnić pełne bezpieczeństwo – po to w końcu są tatusiowie, prawda? Póki co wiem, że trzymając ją za rękę na spacerze nikt jej krzywdy nie zrobi. Czas jednak płynie nieubłaganie i mała Karolina wkrótce pójdzie do szkoły, potem zacznie sama wychodzić z domu, a także pozna nowych kolegów, z którymi będzie wolała spędzać wolny czas. Chciałbym wierzyć, że nie trafi wtedy na debila, któremu nie spodoba się (strzelam) jej odcień skóry, albo ciemne brązowe oczy.

Zawsze chciałem, żeby moje dzieci w młodości miały szansę zwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc. Ja dopiero niedawno zacząłem nadrabiać swoje zaniedbania w temacie poznawania nowych miejsc i uważam, że ominęła mnie przez to niepowtarzalna szkoła życia. Teraz jednak, zaczynam myśleć, że i owszem mógłbym puścić córkę gdzieś w świat, ale tylko pod warunkiem, że cały czas trzymać się będę kilka metrów za nią – najlepiej z paralizatorem w ręku.

Dziwnych czasów dożyliśmy. Z jednej strony całą Polskę, ba, cały świat mamy na wyciągnięcie ręki, a z drugiej przed częścią tego świata zmuszeni jesteśmy bronić nasze dzieci.

You Might Also Like