KSIĄŻKI

Piątek z książką: Czas Czarodziej

Uwielbiam książki dzięki, którym dzieci poznają otaczający je świat. Nie mam nic przeciwko historiom o księżniczkach, smokach i rycerzach, bo w nich też zwykle znajdujemy coś wartościowego, ale ksiązki dzięki którym dziecko pogłębia swoją wiedzę są według mnie najlepsze. Maluch uczy się nowych rzeczy nie zdając sobie z tego sprawy.

Taką właśnie książką jest Czas Czarodziej Isabel Minhos Martins i Madaleny Matoso. Ta niezwykła książka, wydana przez Wydawnictwo Babaryba, przybliża dzieciom zjawisko czasu.

Karolina bardzo często pyta mnie:

O której wróci tata?

Kiedy pojedziemy do babci i dziaka?

Kiedy będzie ciepło?

Kiedy będę mogła zjeść czekoladę?

I ciągle tylko kiedy, kiedy i kiedy…

Zwykle odpowiadam, że za godzinę, za tydzień, za miesiąc, za pięć dni itd. A jak już usłyszy odpowiedź to jeszcze dopytuje:

A to długo czy krótko?

Po chwili przychodzi i pyta czy ten czas już minął. Był nawet taki okres kiedy dopytywała czy już jest jutro?  🙂 

Dzieciom trudno jest zrozumieć pojęcie czasu, dlatego takie książki jak Czas Czarodziej powinny na stałe zagościć w ich biblioteczce. Dzięki takim pozycjom jest im zdecydowanie łatwiej skojarzyć upływ czasu ze zjawiskami, które obserwują na co dzień, a których tak naprawdę nie wiążą z czasem. 

W książeczce pokazane są różne sytuacje z życia. Dzieci dowiadują się z niej, że z czasem rosną, ołówki stają się krótsze, ludzie się starzeją, chleb czerstwieje, ziemniaki kiełkują itd… Ale książka zwraca uwagę nie tylko na te oczywiste sytuacje, bo mowa w niej m.in. o tym, że z czasem coś co jest brzydkie może stać się ładne i odwrotnie, to co trudne staje się łatwe, słowa mogą zmieniać znaczenia czy nawet na to,  że wskazówki zegara zawsze wracają w to samo miejsce. 

Książka Czas Czarodziej, z resztą jak każda książka Wydawnictwa Babaryba, jest pozycją nietuzinkową. Niewiele w niej tekstu, ilustracje przyciągają uwagę, mimo, że nie są ani super kolorowe ani nad wyraz piękne, a jednak mają w sobie to coś co sprawia, że dziecko chce więcej. To mądra i zachęcająca do poznawania otaczającego świata książka, która przypadnie do gustu niejednemu przedszkolakowi.

 

You Might Also Like