KSIĄŻKI RECENZJE

Piątek z książką: Labirynt duchów – wspaniałe zwieńczenie sagi Zafona

W zalewie znajdujących się na rynku książek miernych, przeciętnych, a czasem i dobrych, które jednak jakoś za specjalnie potrafią na dłużej pozostać w głowie, czasem zdarza nam się znaleźć perełkę. Taką powieść, która od pierwszych stron nie tylko sprawia, że nie możemy się od niej oderwać, ale potrafi przy tym zasiać w naszych sercach ziarno zainteresowania, które sprawia, że myślimy o niej jeszcze długo po odłożeniu na półkę.

Za takowe z pewnością uznać mogę stworzoną przez Carlosa Ruiza Zafona serię dotyczącą Cmentarza Zapomnianych Książek. Labirynt Duchów jest czwartą powieścią z cyklu. Bardzo żałuję, że ostatnią…

Nie potrafię powiedzieć czemu powieści Zafona tak mną zawładnęły. Pewnie wpływ na to ma magiczna Barcelona, na terenie której umiejscowiona została akcja powieści. Barcelona, która przed kilkoma laty zrobiła ogromne wrażenie dziełami Gaudiego i Miro, Las Ramblas i starówką. Zafon stworzył też świetne, tajemnicze postaci, których historie mogliśmy poznawać na kolejnych kartach powieści. Wszystko to opisane zostało pięknym, przyciągającym uwagę językiem. Czego chcieć więcej od powieści?

Labiryncie duchów, który to od samego początku pomyślany był, jako zwieńczenie sagi, Zafon połączył wiele gatunków literackich. Niemal do połowy książki mamy do czynienia z mocnym thrillerem. Główni bohaterowie powieści: Alicja Gris i kapitan policji, Vargas rozwiązują wtedy zagadkę związaną z zaginięciem jednego z najpotężniejszych ministrów rządu generała Franco i mierzą się z siłami, o których istnieniu nie zdawali sobie sprawy. 

Zafon od początku podaje nam jedynie szczątkowe informacje na temat odkrywanej przez bohaterów historii. Pomimo tego, że autor zarzekał się, że Labirynt duchów traktować można jako osobną książkę, osoby, które dotychczas nie miały do czynienia z Cmentarzem Zapomnianych Książek, mogą się przez to czuć mocno zagubieni. 

W pewnym momencie jednak akcja niespodziewanie się urywa i w spowolnionym nieco tempie otrzymujemy od autora wyjaśnienia na temat tego, czego byliśmy świadkami. Okazuje się wtedy, że nie wszystko było takie, jakie nam się od początku wydawało. I chociaż uznać można, że niewiele się wtedy dzieje na kartach powieści, to ja z każdą kolejną stroną coraz bardziej smuciłem się, że zbliżam się do końca przygody z bohaterami Zafona.

Zafon, w stworzonym przez siebie magicznym świecie opisał kilkudziesięcioletnią historię grupy bohaterów – zwyczajnych osób, którym dane było żyć w trudnych czasach. Miałem tę przyjemność, że dużą część potężnej, bo niemal 800-stronnicowej książki, czytałem będąc w Hiszpanii. Nie w Barcelonie, a w Madrycie, który również szeroko został opisany na kartach tej powieści. Muszę przyznać, że książka doskonale nastrajała mnie do porannych spacerów po mieście ze słuchawkami w uszach i kawą w ręku.

Jeśli podobały Wam się poprzednie części stworzonej przez Zafona sagi, to koniecznie sięgnijcie i po tę część. Jeśli jednak, nie mieliście jeszcze w rękach Cienia wiatru, Gry anioła i Więźnia nieba, to polecam zaznajomić się z nimi po kolei.

Fabuła 10/10

Akcja 9/10

Dialogi 10/10

Podsumowanie 10/10

O książce:

Nowa powieść autora światowego bestsellera „Cień wiatru”, długo wyczekiwana przez ponad 35 milionów fanów.

Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco. Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Wydaje się, że może mieć to związek z przeszłością, kiedy Valls był dyrektorem budzącego grozę więzienia Montjuic. Alicja, wraz z przydzielonym do tego dochodzenia, kapitanem policji ma kilka dni na odnalezienie ministra. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii „Labirynt duchów”. Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere & Synowie. Czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha.

Zafón ostatecznie zamyka swoją tetralogię o „Cmentarzu Zapomnianych Książek”. Po mistrzowsku rozsupłuje wszystkie splątane wątki wielopiętrowej intrygi i prowadzi czytelnika do emocjonującego finału.

„Labirynt duchów” to jednocześnie hołd dla świata książek, sztuki snucia opowieści i magicznych powiązań między literaturą a życiem.

You Might Also Like