DOM I WNĘTRZA

Jak urządzić pokój dla chłopca?

11 września 2017

W zeszłym tygodniu pisałam Wam o tym, że zamierzamy przenieść naszą kuchnię do dużego pokoju, a z obecnej kuchni powstanie w niedalekiej przyszłości pokój dla Michała. Jesteśmy zmuszeni na takie rozwiązanie, gdyż w naszym 3-pokojowym mieszkaniu brakuje nam jednego pomieszczenia a zakup większego póki co nie wchodzi w grę. Poza tym nie chcemy rezygnować z naszej sypialni, którą dopiero co remontowaliśmy. Byłoby to głupotą z naszej strony. Dlatego też zdecydowaliśmy się na takie a nie inne rozwiązanie.

Pokój Michała nie będzie duży, więc ważne jest żeby był funkcjonalny i żeby mały dobrze się w nim czuł. Ostatnio wśród rodziców panuje moda na minimalistyczne wnętrza w stylu skandynawskim w szarościach, bieli z czarnymi lub szarymi dodatkami. Uważam, że takie wnętrza są piękne, ale moim zdaniem pokój dziecka powinien być kolorowy, energetyczny, powinien zachęcać dziecko do spędzania w nim czasu. A niestety zimne czarno – białe pomieszczenie wg mnie takiej funkcji spełniać nie będzie.

Kolory ścian

Zanim Michał się urodził małam fazę na kolor miętowy i byłam przekonana, że właśnie on będzie dominował w jego pokoju. Teraz już nie jestem tego taka pewna. Z jednej strony podobają mi się białe ściany z drugiej wydają się one za smutne. Myślę, że postawiny na ściany w ocieniach jaśniutkiego brązu ewentualnie kawy z mlekiem czy beżu. Oczywiście farby dziecioodporne.

Podłoga

Na podłodze Przemek położy panele winylowe, które uchodzą za trwalsze a co najważniejsze są odporne na wodę, a jak wiemy dzieci mają różne pomysły. Panele muszą być dobre jakościowo, bo te kładzie się na lata. Przez moment zastanawiałam się nad miękką wykładziną, ale szybko zrezygnowałam z tego pomysłu. Nie dość, że to siedlisko roztoczy to jeszcze mamy psa, któremu wypadki się zdarzają. A skoro maluchy spędzają na podłodze mnóstwo czasu to lepiej nie ryzykować. 

Meble

Jestem zwolenniczką białych mebli i na takie raczej zdecyduję się w pokoiku Michała, szczególnie że pokój do dużych nie należy, a białe meble z pewnością go powiększą. Jestem bardzo zadowolona z mebli w pokoju Karoliny, więc całkiem możliwe, że i takie kupimy Michałkowi. Mowa tutaj o meblach Ikea z serii Stuva. To meble, które posłużą dzieciom ładnych kilka lat. A jak nam się znudzi ich kolor to możemy wymienić fronty na inne.

Dekoracje

W zawiązku z tym, że meble będą białe to z dekoracjami będę mogła trochę poszaleć i mam już na nie pewnien plan. Tak naprawdę to zainspirowało mnie łóżeczko Michała, które jest całe białe a w zagłówku ma ręcznie namalowanego śpiącego rudego liska. A skoro lis to chciałabym stworzyć Michałkowi lisi pokój z odrobiną lasu. Myślę że biel, pomarańcz (rudy) i zieleń będą się dobrze ze sobą komponować.

Nad łóżeczkiem zaplanowałam liściasty baldachim z Ikei. Być może nawet dwa liście dla lepszego efektu. Co prawda nie jestem zwolenniczką kurzołapów, ale ten baldachim jest naprawdę uroczy.  Czy ktoś z Was go posiada? Chętnie dowiem jak wygląda ich czyszczenie.

źródło: http://deccoria.pl/, autor: Ikea

Jak wspomniałam na początku ściany będą w jednolitym kolorze. Żeby je trochę ożywić zaplanowałam naklejki ścienne. Zastanawiam się jeszcze czy postawić na sam motyw lisa czy może na inne leśne zwierzęta również, jak myślicie? Najlepiej będzie jeśli sami zobaczycie jakie wpadły mi w oko i może wtedy będziecie w stanie coś doradzić.

źródło: https://redro.pl/

źródło: https://redro.pl/

źródło: https://redro.pl/

źródło: https://redro.pl/

źródło: https://redro.pl/

Mi najbardziej odpowiada chyba to duże drzewo całe w lisach, tylko nie jestem pewna czy uda mi się wygospodarować aż taki duży kawałek ściany, a jak nie to myślę o pojedynczych leśnych zwierzakach (tych z pierwszego zdjęcia) w kilku miejscach na ścianach. A Wam co podoba się najbardziej? 

Pozostaje jeszcze kwestia okien. Najprawdopodobniej zawiśnie w nich biała woalowa roleta rzymska lub panel a na ramach okiennych zainstalujemy zaciemniające rolety typu black out. Mam u Karoliny i latem sprawdzają się rewelacyjnie, a pokój Miśka będzie akurat od strony wschodniej więc bez takich rolet ani rusz. Nie mamy ochoty wstawać wraz z pojawieniem się słońca na niebie. Rozważam także ewentalne zasłony z motywem leśnych zwierząt, ale nie wiem czy w połączeniu z całą resztą nie będzie tego za dużo. Nie chciałabym też małego przebodźcować zbędnymi dekoracjami. 

Podział pokoju

Co ważne muszę rozplanować pokój tak, by był podzielony na kilka stref. W strefie odpoczynku stanie łóżeczko, w strefie zabawy kosze i kufry na zabawki, w strefie czytania regał na książki i być może nieduży fotel. Dobrze by było żeby zmieścił się tam również nieduży stolik ( może Lack?) z krzesełkami dla dzieci, by Misiek miał gdzie uzewnętrznić się artystycznie.  Oby udało się to wszystko zmieścić, bo pokój jest naprawdę mały, mam jednak nadzieję, że uda nam się go jakoś przytulnie urządzić, by mały dobrze się w nim czuł. 

A Wasi synowie jakie mają pokoje? 

Polecane dla Ciebie