ZDROWIE

Co to jest plagiocefalia ułożeniowa i jak jej zapobiegać?

Plagiocefalia to bardzo trudne do wymówienia słowo, prawda? Po raz pierwszy z tym terminem zetknęłam się kilka miesięcy temu u jednej z zaprzyjaźnionych blogerek. Dowiedziałam się wtedy, że terminem tym określa się syndrom płaskiej głowy dotykający niemowlęta. W związku z tym, że czaszka niemowlęcia jest bardzo miękka kiedy ono śpi na plecach może dochodzić do jej zniekształcenia.

Skąd się bierze plagiocefalia?

Główną przyczyną tej choroby jest długotrwały ucisk na kości czaszki, ale może być także spowodowana przez jednostronnie skrócone mięśnie szyi i karku. Deformacja kości czaszki zwykle występuje po jednej stronie, dlatego tak ważne jest układanie główki dziecka, kiedy śpi ono na plecach, raz na jedną raz na drugą stronę. Wzmożone diagnozy plagiocefalii zostały zauważone, kiedy w mediach rozpoczęła się kampania promująca spanie niemowląt na plecach, by zapobiegać SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. W konsekwencji tego działania czasami dochodzi jednak do deformacji czaszki. 

Do czego może doprowadzić nieleczona plagiocefalia?

Jeśli zaniedba się jej leczenie, u dziecka może dojść do poważnych zmian w obrębie jego twarzy. Wśród nich wymieniane są:

  • asymetryczne ułożenie oczu,
  • asymetryczne ułożenie uszu,
  • różnica w wielkości oczu,
  • policzki mogą być różnej wielkości,
  • czoło może być bardziej wysunięte po jednej stronie. 

Jak się ją leczy?

Leczenie, jeśli deformacja nie jest znacząca, jest stosunkowo proste gdyż należy dziecku często zmieniać pozycję główki kiedy ono leży na pleckach, zachęcać je do aktywności na brzuszku, a także sporo nosić. Jeśli jednak to nie przynosi rezultatów lekarz często wdraża leczenie specjalistyczne poprzez zastosowanie kasku lub opaski formującej.

A jak zapobiegać plagiocefalii?  

Oprócz stosowania powyższych zasad co do pozycji snu dziecka można zakupić specjalną poduszkę dla noworodków, wykonaną z pianki leniwej, która reaguje na ciepło zwiększając swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Dopasowuje się ona w ten sposób do kształtu główki niemowlęcia zapewniając odpowiednie podparcie i ułożenie główki. Poduszka taka zalecana jest dzieciom w wieku 0-6 miesięcy, ale według specjalistów spokojnie można jej używać przez około 1,5 roku. 

Taką poduszkę oferuje m.in. marka Qmed należąca do firmy MDH Sp. z o.o. –  tej samej, do której należy marka obuwia Memo, o którym również miałam okazję pisać


Opracowane na podstawie: Qmed, KopalniaWiedzy.pl, ilekarze.pl, rodzicewameryce.com.

Żródło zdjęcia głównego: flickr.com: rumpleteaser

You Might Also Like