Zmartwienia młodej mamy

Młoda mama to nie tylko taka młoda wiekiem, to także taka starsza może niedoświadczona, ale i taka która to doświadczenie posiada, ale dopiero co urodziła i nie do końca wierzy w swoje siły. Każda z nich na początku trochę panikuje. Dzisiej chciałabym napisac Wam czym taka mama zaprząta sobie myśli.

Czy będę wystarczająco dobrą mamą?

To pytanie krąży po głowie każdej świeżo upieczonej mamy. Bez wzgledu na doświadczenie, gdyż każde dziecko jest inne i ma inne wymagania. Jeżeli pojawia sie ono również w Twojej głowie to wiedz, że będziesz najlepszą mamą jakie Twoje dziecko mogło sobie wymarzyc i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Ono juz kocha Cię najbardziej na świecie.

Czy będę wiedziała dlaczego maleństwo płacze?

Będziesz. Na początku pewnie będzie Ci trudno rozróżnić rodzaje płaczu ale wiedz, że z czasem się tego nauczysz. Pamietaj też, że niemowlę  może płakać z naprawdę wielu powodow. Niektóre znajdziesz tutaj.

A może mama, teściowa, sąsiadka mają rację..?

Pamiętaj rację masz tylko Ty! Owszem możesz skorzystać z rad przychylnych Ci osób, ale one nie znają Twojego dziecka tak jak Ty. To Ty decydujesz o swoim dziecku wspólnie z jego tatą, a nie inne osoby. Warto znać babcine sposoby na przeziębienie czy na odparzenia, ale w kwestii zdrowia ufaj tylko swojemu pediatrze i intuicji.

Jestem gorsza mama bo nie karmie piersia…

Nie wolno Ci w ten sposób myśleć, bo sama sie nakręcasz. Owszem karmenie piersią ma wiele korzyści, ale to że akurat Tobie się nie udało to nie jest żadna tragedia, bo nie tylko Ty jesteś w takiej sytuacji. Masa kobiet karmi mlekiem modyfikowanym a ich dzieci są zdrowe i mają się dobrze. A bliskość? To nie tylko kp, to również noszenie, spiewanie i tulenie.

Czy bede w stanie odpowiednio je wychowac?

Oczywiście, że będziesz. Wychowuj dziecko według swoich standardow i założeń. Wychowanie to jedno a wpływ środowiska, otoczenia to drugie. Jeśli przekażesz swojemu dziecku najważniejsze wartości to z pewnością wyjdzie na ludzi.

Czy zapewnie mu odpowiedni start?

Finanse to nie wszystko. Fakt, lepiej mieć pieniądze niż ich nie mieć. Ważne żeby dziecko przykadało sie do nauki. Dobre wykształcenie można zdobyć również za darmo, a ono właśnie jest kluczem do sukcesu. Poza tym nie powinnaś tak wcześnie myśleć o takich rzeczach, jeszcze przyjdzie na to czas.

Rozterki młodej mamy mogą napędzić stracha co najgorze może się to odbić na jej zdowiu psychicznym, ale tego lepiej nie wyzykować szczególnie, że depresja może pojawić się znienacka. A Wy czym martwiłyście się chwilę przed i chwilę po narodzinach swojego słodkiego maluszka?

You Might Also Like