POLECAMY

Bajki sprzed lat które warto obejrzeć z dzieckiem

Od niedawna jedną z ulubionych bajek Karoliny stała się Lwia Straż. Znacie? Jest to w pewnym sensie uzupełnienie Króla Lwa gdzie syn Simby – Kion wraz ze swoimi przyjaciółmi strzeże lwiej ziemi przed niebezpieczeństwem. W związku z tak dużym zainteresowaniem tą bajką ze strony Karoliny postanowiliśmy obejrzeć z nią Króla Lwa. Była zachwycona! Tak się zaczęło. Teraz odświeżamy z nią bajki z naszego dzieciństwa, które naszym zdaniem są tego warte. Jesteście ciekawi jakie to bajki?

Nie będę się tutaj rozpisywała o bajkach – wieczorynkach. Być może przyjdzie na nie czas i opiszę je w osobnym wpisie, bo też jest ich całe mnóstwo. Dzisiaj jednak chciałabym się skupić na bajkach pełnometrażowych, które powstały wiele lat temu, a które ja oglądałam za dzieciaka i byłam nimi zachwycona.

Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków (Snow White and the Seven Dwarfs) 

© RKO Radio Pictures

Bajka powstała tak dawno, że ani mnie, ani mojego taty ani nawet jego mamy a mojej babci nie było nawet jeszcze na świecie, a było to w 1937 roku. Królewna Śnieżka to jedna z moich ulubionych bajek Disneya, mało tego to pierwsza pełnometrażowa bajka która wyszła z wytwórni Disneya. Dialogów w niej prawie nie ma a jednak ma w sobie to coś i wiele małych dziewczynek za nią przepada. Wasze córki również? 

Bambi 

© Disney. All rights reserved.

Bajka, która wzrusza mnie za każdym razem kiedy ją oglądam, no co ja poradzę… Mały jelonek zostaje całkiem sam po śmierci matki i musi sobie poradzić w otaczającym go świecie pełnym niebezpieczeństw. Ta chwytająca za serce bajka pochodzi z 1942 roku, a kilka lat temu doczekaliśmy się jej odświeżenia i wydania na BRD.

Pinokio (Pinocchio)

© 1940 – Walt Disney Studios. All rights reserved.

To propozycja zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Fantastyczna, pouczająca bajka o starym stolarzu Geppetto i jego kukiełce, która pewnego dnia dzięki dobrej wróżce staje się prawdziwym chłopcem. Trudno uwierzyć, że ta niezwykle pouczająca bajka swoją premierę miała w 1940 roku. Jestem zdania, że każde dziecko powinno ją obejrzeć – może się z niej wiele nauczyć.

Kopciuszek (Cinderella) 

© 1950 – Walt Disney Productions

Kolejna z ponadczasowych bajek Walta Disneya, która pomimo upływu wielu lat od premiery w 1950 roku nic a nic się nie starzeje. Fabuła Kopciuszka jest doskonale wszystkim znana. Zarówno baśń Charlesa Perraulta jak i ekranizacja Disneya zasługują na uwagę Waszych córek. A wiedzieliście, że w oryginale baśni Kopciuszek wcale nie miała szklanych pantofelków?  Kto z Was wie z czego były wykonane? 

Dumbo

© 1941 – The Walt Disney Co.

Opowieść o małym słoniku o długich uszach, który po rodzieleniu z matką jest zmuszany do występów w cyrku.  Ta niesamowita historia Dumbo została zekranizowana w 1941 roku i do dzisiaj jest chętnie oglądana przez małych fanów filmów Disneya. To jeden z tych filmów, obok Bambi czy Króla lwa, na którym jako dzieciak ryczałam. Jestem przekonana, że Wy również, bo jeśli nie to śmiem twierdzić, że nie macie serca. 

Zakochany kundel (Lady and the Tramp)

© 1955 – Walt Disney Studios. All rights reserved.

Pierwsza z bajek, którą obejrzeliśmy wraz z Karoliną, gdyż zupełnie przypadkiem trafiliśmy na nią podczas skakania po kanałach. Oglądając ją wcale się nie czuje, że to bajka z 1955 roku. Ona jest z dobrego domu, on jest bezpańskim kundelkiem. Los jednak sprawia, że się spotykają. Wspólnie przeżywają wiele przygód i zakochują się w sobie. Jak w prawdziwym życiu, prawda? 

 Mała syrenka (The Little Mermaid)

© 1989 – Walt Disney Studios. All rights Reserved.

To ostatnia a zarazem najmłodsza z moich propozycji.  Powstała kiedy ja byłam nieco starsza od Karoliny, bo w 1989 roku. Nie pamiętam kiedy oglądałam ją po raz pierwszy, ale pamiętam, że byłam nią zachwycona, chociaż bałam się wiedźmy Urszuli. Bajkę warto obejrzeć choćby ze względu na cudowne piosenki, którymi wasze dzieciaki z pewnością będą zachwycone. 


To zaledwie kilka bajek w morzu disneyowskich opowieści, które naprawdę warto obejrzeć. Teraz mamy ich całe mnóstwo. Każdego roku na ekranach kin pojawiają się nowe księżniczki i bohaterowie, ale nie pozwólmy by te pierwsze bajki Walta Disneya poszły w zapomnienie, bo są to naprawdę wartościowe pozycje. Ciekawa jestem czy oglądaliście je wszystkie. Napiszcie w komentarzu, która bajka Disneya jest Waszą ulubioną. A może nie ma jej na tej liście? 

Zdjęcia pochodzą z serwisu IMDb.com

You Might Also Like