CIĄŻA

Test obciążenia glukozą czyli tzw. krzywa cukrowa

Test obciążenia glukozą czyli tzw.  krzywa cukrowa to jedno z tych badań, których ciężarne boją się/nie lubią najbardziej. Czemu tak jest? Ja jestem zdania, że wszystkiemu winny jest internet. Naczytają się te biedne “ciężarówki”  jakie to badanie jest okropne i zanim dotrą do laboratorium już mają wyrobione zdanie na jego temat mimo, że jeszcze go nawet nie przechodziły.

A na forach internetowych masa negatywnych opinii i emocji.  Prawda jest jednak taka,  że każda z nas przechodzi to badanie inaczej i naprawdę nie ma się co na stawiać,  że będzie źle,  bo wcale być nie musi. Ja jestem tego doskonałym przykładem.

Wrażenia z testu obciążenia glukozą w pierwszej ciąży

W pierwszej ciąży naczytałam się o krzywej cukrowej wiele złego. Głównie kobiety pisały o tym, że wymiotowały albo mocno je mdliło, chociaż zdarzały się też omdlenia czy zasłabnięcia.  Na badanie szłam przerażona.  Z tego stresu zapomniałam zabrać z domu cytryny i książki, więc kwitłam w tej poczekalni przez 2h znudzona na maksa. Brak cytryny też niestety nie pomógł, bo chwilę po wypiciu glukozy zrobiło mi się okrutnie niedobrze i słabo. Niestety trafiłam na kozetkę do pielęgniarek, gdzie spędziłam pierwsze pół godziny leżąc i starając się nie zwymiotować. Udało się, chociaż łatwo nie było.

Krzywa cukrowa w drugiej ciąży

Nauczona doświadczeniem, wczoraj z rana udałam się do laboratorium z połową cytryny i tabletem dla zabicia nudy, jednak zapomniałam, że przez ostatni format dysku straciłam wszystkie zapisane w nim książki. Chwała internetowi mobilnemu, bo dzięki niemu powstał ten wpis. Miłe Panie w zabiegowym bez wahania poinformowałam o wcześniejszej reakcji, więc od razu zaproponowały mi kozetkę. Skorzystałam, jednak zupełnie niepotrzebnie,  bo jak się okazało, siedziałam tam i czekałam na niepożądaną reakcję,  do której dzięki Bogu nie doszło.

I powiem Wam, że glukoza w połączeniu z sokiem z cytryny smakuje całkiem znośnie. Nie było mi komplenie nic, więc jestem doskonałym przykładem tego, że nie ma się co nastawiać,  bo reakcja organizmu może być naprawdę różna. Jak widzicie w obu ciążach zareagowałam inaczej. Polecam jednak zabrać ze sobą pół cytryny dla polepszenia smaku roztworu glukozy, bo dzięki niej “wchodzi” o wiele lepiej.

Po co w ciąży robi się krzywą cukrową?

Z prostego powodu – by sprawdzić czy czasem nie chorujemy na wyjątkowy rodzaj cukrzycy zwany cukrzycą ciążową. 

Kiedy wykonuje się badanie?

Jest ono obowiązkowe dla każdej ciężarnej, nawet jeśli wcześniej nie chorowała na cukrzycę. Każda przyszła mama powinna wykonać je między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Jak się przygotować do badania?

Nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, nie trzeba drastycznie zmieniać swojej diety ani też wystrzegać się słodyczy. Odżywiamy się normalnie, jednak należy pamiętać, że na 12 godzin przed badaniem nie powinno się już nic jeść i zgłosić się na nie na czczo. Co jest bardzo ważne – trzeba być w 100% zdrowym inaczej wynik badania może wyjść sfałszowany. 

Jak wygląda badanie poziomu cukru we krwi?

W zależności od tego jakie badanie zaleci lekarz prowadzący ciążę przyszła mama musi wypić albo 50 albo  75 gramów glukozy rozpuszczonej w około 250-300 ml wody. Jednak zanim to zrobi, najpierw ustalany jest poziom cukru we krwi na czczo, następnie po godzinie od wypicia glukozy oraz po dwóch godzinach od wypicia, jeśli zlecona została krzywa 3-punktowa. W trakcie czekania na kolejne pobrania krwi pacjentka musi pozostać w poczekalni i nie wykonywać żadnych aktywności fizycznych. Nie wolno przez ten czas nic jeść ani pić. 

Kiedy mówimy o cukrzycy ciążowej?

jeżeli jeden z wyników uzyskanych w teście obciążenia glukozą 75 g jest nieprawidłowy:

na czczo 92-125 mg/dl

po 1 godzinie >= 180 mg/dl

po 2 godzinach >= 153-199 mg/dl*

* według IADPSG 2010 i WHO 2013 oraz rekomendacji PTD i PTG z 2014: 1)

Jeżeli normy przekroczone są nieznacznie reguluje się je odpowiednią dietą i nie ma konieczności przyjmowania insuliny. Po narodzinach dziecka cukrzyca ciążowa zwykle znika tak szybko jak się pojawiła, jednak dla pewności zawsze warto powtórzyć badanie. 

Skutki nie leczenia cukrzycy ciążowej

Jeżeli cukrzyca ciążowa nie jest leczona może ona wywrzeć negatywne skutki na zdrowiu przyszłej mamy i jej dziecka. 

Dziecko również może zachorować na cukrzycę, mieć skłonności do otyłości czy urodzić się ze zbyt dużą masą urodzeniową czy nawet z wadami wrodzonymi. W skrajnych przypadkach nieleczenie cukrzycy może skończyć się obumarciem płodu.

U przyszłej mamy natomiast może się ona przekształcić w “normalną” cukrzycę typu 2, a także może prowadzić do problemów z nadciśnieniem tętniczym czy nawracającymi zakażeniami układu moczowo – płciowego. Dodatkowo mamie może być dużo trudniej zrzucić nadprogramowe kilogramy nabyte podczas ciąży.

Jest to niezwykle ważne badanie, więc pamiętajcie o jego wykonaniu!

Dajcie znać w komentarzu czy miałyście wykonywane to badanie w ciąży i jaka była reakcja Waszego organizmu. A może chorowałyście na cukrzycę ciążową i macie ochotę podzielić się swoją historią?

You Might Also Like