KAROLINA ROZWÓJ

Trzeci rok życia Karoliny – podsumowanie

Niespełna dwa tygodnie temu Karolinka skończyła 3 lata, dlatego jak co roku przygotowałam dla Was wpis o tym co się w jej życiu zmieniło przez ostatni rok, jak się rozwijała, czym nas zaskoczyła. Jesteście ciekawi? To czytajcie dalej!

MAŁE SUKCESY
 1. Pierwszym naszym sukcesem i to wcale nie takim małym, biorąc pod uwagę przywiązanie Karoliny do trzech smoczków, było ich całkowite odstawienie. O dziwo przebiegło to bez większych protestów, jednak przez kilka pierwszych nocy bez dydusia trzeba się było przemęczyć. Daliśmy radę!
 2. Drugim sukcesem było całkowite odstawienie pieluch. Jak miała około 2,5 roku w odstawkę poszły również pieluchy zakładane na noc. Ich brak odczuła nie tylko pupa Karoliny, ale także nasz portfel.

CO UMIE KAROLINA?
 1. Liczy do 10 w dwóch językach – po polsku i po angielsku. O dziwo łatwiej jest jej liczyć po angielsku, więc z reguły kiedy proszę by coś policzyła to sama zaczyna od “one”. Liczyć po angielsku jej nie uczyłam, załapała sama oglądając Dorę.
 2. Zna wszystkie podstawowe kolory. Potrafi je rozpoznać i wskazać, co jest w danym kolorze. Kilka nazw kolorów zna również po angielsku.
 3. Mówi niesamowicie dużo, chociaż czasem niewyraźnie. Przez ostatnie 12 miesięcy mechanizm mowy rozwinął się u niej w rewelacyjnym stopniu. Potrafi powiedzieć praktycznie wszystko – wyraża swoje emocje, opisuje swój dzień, wyraża swoje chęci oraz niezadowolenie, chociaż to drugie nadal najczęściej objawia się płaczem i krzykiem.
 4. Uwielbia obrazki na których musi wskazać różnice. Jest bardzo spostrzegawcza i zazwyczaj nie ma z takimi problemów. Na spacerach zauważa rzeczy, na które my dorośli przestaliśmy zwracać uwagę. Interesuje ją dosłownie wszystko.
 5. Umie się przedstawić, powiedzieć gdzie mieszka, ile ma lat i gdzie się urodziła. Zna imiona rodziców, dziadków, kuzynostwa i najbliższych cioć i wujków. Wie, którzy dziadkowie są rodzicami mamy, a którzy rodzicami taty i gdzie oni mieszkają.
 6. Ma bardzo dobrą pamięć. Niejednokrotnie potrafi zagadywać mnie o coś co miało miejsce pół roku temu, o czym ja już zupełnie zapomniałam. Zna na pamięć słowa wielu piosenek i wierszyków. Uwielbia grać w memory i zdarza jej się z nami wygrywać.
 7. Rozpoznaje niektóre rasy psów, gatunki ptaków, zna prawie wszystkiege zwięrzęta i potrafi naśladować wydawane przez nie dźwięki. Jest opiekuńcza wobec psa. Chce z nim wychodzić na spacer, przypomina o zakrapianiu oczu, lubi go karmić.
 8. Próbuje sama się ubierać i rozbierać. Nie chce pomocy, nawet jeśli coś jej nie wychodzi. Umie ubrać bieliznę, spodenki, spódnicę, ale ma problem z bluzkami, zarówno przy rozbieraniu jak i ubieraniu.
 9. Samodzielnie je, chociaż szybko się nudzi i dopomina się pomocy.
 10. Rozpoznaje lewą i prawą stronę/rękę/nogę. Zna postawowe figury geometrycznie i potrafi je narysować, co prawda jeszcze niezbyt równo, ale jestem w stanie odróżnić koło od kwadratu. Umie rozpoznać linię poziomą i pionową.
 11. Jeździ na hulajnodze i rowerku biegowym, ale najbardziej lubi biegać i skakać, również na jednej nodze.
 12. Chętnie pomaga we wszystkich domowych czynnościach, jednak najbardziej ciągnie ją do gotowania i sprzątania.
 13. Jej rysunki są przemyślane. Rysuje np. rodzinę, gdzie mama i tata zaczynają nabierać ludzkich kształtów, a nie są już tylko zbiorem kresek.

Rok 2016 przyniósł w życiu Karoliny wiele zmian, jednakże za sprawą tej naważniejszej jesteśmy w stanie się z nią dogadać. Kiedy płacze to w końcu jest nam w stanie powiedzieć dlaczego, kiedy jest głodna czy chce jej się siku to zasygnalizuje swoje potrzeby. Możemy sobie z nią pogadać, chociaż bywają dni, że chcielibyśmy by chociaż 5 minut posiedziała cicho albo przestała się z nami kłócić. Znacie to? Jeśli tak jak my macie w domu 3 letniego szkraba to jestem pewna że tak. 🙂

Poniżej kilka kadrów z minionego roku – każdy z innego miesiąca.

Pamiętajcie jednak, że powyższy wpis nie służy temu, byście porównywali swoje dzieci oraz ich umiejętności do mojej Karoliny. Każde dziecko rozwija się swoim tempem i nie należy porównywać go z rówieśnikami.  Ciekawi mnie natomiast na jakim etapie rozwoju znajdują się obecnie Wasze dzieci? Czy są młodsze czy starsze od mojej Karoliny? Napiszcie w komentarzu co Was najbardziej zaskoczyło w ostatnim roku ich rozwoju i z czym się teraz borykacie.

You Might Also Like