ROZWÓJ

Wybieramy rowerek biegowy

Przyszła wiosna (co prawda tylko w kalendarzu, bo na dworze dalej piździ jak w kieleckim),  a z nią dobry moment na to, by rozejrzeć się za rowerkiem biegowym dla Karoliny. W związku z tym, że moje dziecko to istny wulkan energii, to musimy jej zapewniać coraz to nowsze sposoby na jej spożytkowanie. Wydaje się, że rowerek biegowy jest dobrym rozwiązaniem.  Tylko jak wybrać ten odpowieni dla dwuletniej dziewczynki? Większość rowerów, które widziałam w sklepach,  była przeznaczona dla dzieci od około 3 lat. Dla tych mniejszych wydaje się być niewiele. Do tej pory znałam tylko jedną markę takich rowerów, ale kiedy zaczęłam temat zgłębiać okazało się, że do wyboru mam ich znacznie więcej. Zanim jednak przejdę do konkretnych modeli, to trochę teorii.

 ABC wyboru rowerka biegowego:

  1. Dobór odpowiedniego rozmiaru – tak jak w przypadku każdego innego roweru, tak również w przypadku rowerka biegowego od tego należy zacząć. Bo rozmiar ma znaczenie! Nie warto kupować większego na zapas. Na za dużym rowerku dziecko może nie dosięgać stopami do ziemi i będzie przechylać się na boki, co zwykle skutkuje wadą postawy.  Jak zatem wybrać dobry rozmiar? Przede wszystkim nie należy kierować się wiekiem i wzrostem dziecka – najważniejszy wymiar to długość nogi dziecka. Sprawdzimy w ten sposób czy przy maksymalnie obniżonym siodełku dziecko będzie w stanie dosięgnąć ziemi. Długość nogi należy mierzyć w butach. Optymalny rozmiar dla 2 latka to około 30 cm. Karolina ma obecnie 33 cm.
  2. Koła – piankowe czy pompowane? W zasadzie dla dwulatka lepsze będą piankowe, bo są lżejsze, a waga rowerka w przypadku 2-letniego dziecka jest dość istotna, poza tym takich kół nie da się przebić. Pompowane sprawdzą się w przypadku starszych dzieci, które potrzebują większej przyczepności kół do podłoża i większej amortyzacji. Niestety trzeba uważać by ich nie przebić.
  3. Model metalowy czy drewniany? Tak jak w przypadku kół ma to wpływ na wagę roweru. Metalowe wydają się solidniejsze, ale są cięższe. Drewniane z kolei są lżejsze, ale mogą szybko ulec zniszczeniu. Jeżeli planujesz zakup rowerka z drugiej ręki to lepiej zastanowić się nad metalowym.
  4. Z hamulcem czy bez? W przypadku młodszych dzieci hamulec nie ma aż takiego znaczenia, bo one i tak go nie używają. Wolą hamować nóżkami. Jednak starszakowi hamulec może okazać się bardzo przydatny, szczególnie jeśli lubi szybką jazdę po nierównym terenie. Co najważniejsze, hamulec powinien być nałożony na tylne koło, bo inaczej dziecko mogłoby wyleciec z roweru ponad kierownicą,  a tego raczej każdy rodzic wolałby uniknąć.
  5. Z blokadą skrętu kierownicy czy bez? Ta kwestia jest dość sporna. Blokada montowana jest po to by uniknąć gwałtownego i niekontrolowanego skrętu, a w konsekwencji upadku. Niektórzy producenci jednak celowo nie wyposażają swoich rowerków w blokady, bo twierdzą, że kierownica która się nie obróci podczas upadku (a takie niewątpliwie będą się zdarzać) może narobić dziecku więcej krzywdy niż sam upadek. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być blokada montowana w miarę potrzeby.

To chyba najważniejsze kwestie na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze rowerka. Wygląd też ma znaczenie, ale bezpieczeństwo i komfort jazdy małego użytkowanika są najważniejsze.

Poniżej modele, które znalazłam w sieci, które będą odpowiednie już dla dwulatka.

Puky LR M – przekrok od 30 cm, cena od 269 zł

https://www.puky.pl

https://www.puky.pl

Kettler Run 10″ Girl – przekrok od 30 cm, mają w ofercie też mniejsze, cena od  249 zł

http://pl.toys.kettler.net/

http://pl.toys.kettler.net/

Woom 1 – przekrok od 26 cm, cena od 799 zł

http://www.woombikes.pl/

http://www.woombikes.pl/

Cruzee 12 – przekrok od 30 cm, cena od 429 zł

https://www.cruzee.com

https://www.cruzee.com

Strider 12 Sport – przekrok od 31 cm, cena od 429 zł

http://www.striderbikes.com/

http://www.striderbikes.com/

Wishbone bike – przekrok od 28 cm, cena od 699 zł

http://www.shopwishbonedesign.com/

http://www.shopwishbonedesign.com/

B’Twin Run Ride 10″ – przekrok – brak informacji (wzrost 84-100 cm), cena 199 zł

http://www.decathlon.pl/

http://www.decathlon.pl/

Brum Bike Mini – przekrok od 28 cm, cena od 230 zł

http://www.brumbike.pl/

http://www.brumbike.pl/

No i który wybrać?

Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami z rowerkami biegowymi. Czym kierowaliście się wybierając rowerek biegowy dla Waszego dziecka? Stawialiście na znane marki czy rowerki no name? Ważniejsza była jakość czy cena?

You Might Also Like