ZDROWIE

Czy słońce odbiera nam rozum?

Lato w pełni, dzieciaki od rana do wieczora biegają na dworze, jedne z rodzicami, inne bez. I tak mijają nam całe dnie na podwórku koło domu, na plaży, na placu zabaw…  Żyć nie umierać! Ale czy na pewno?  Latem, nie wiedzieć czemu, my rodzice zapominamy o tym co najważniejsze. Mam tu na myśli bezpieczeństwo naszego dziecka. Dlaczego? Czyżby słońce odbierało nam rozum?

Przedstawię Wam kilka sytuacji, w których zachowanie opiekuna pozostawia wiele do życzenia.

1) Plaża – dzieci, na oko gdzieś 6-8 lat,  kąpią się w jeziorze, budują zamki z piasku, chlapią wodą, popychają – robią to co dzieci robić powinny – dobrze się bawią. Co w tym czasie robią rodzice? Mama, tata i reszta towarzystwa, bo przecież przyszli na plażę ze znajomymi, piją sobie piwko na ławce. I to nie pierwsze ani też nie drugie, lecz kolejne. Co drugie słowo padające z ust rodzica to przekleństwo, matka ma pretensje do ojca, że “kupił żubra a nie tyskie”, śmieją się, żartują – bawią się równie dobrze jak ich dzieci. W swoim zachowaniu nie widzą nic złego.

2) Plaża – dziewczynka w wieku mniej więcej 4-5 lat, bawi się przy brzegu zestawem do piasku, nalewa do wiaderka wody, buduje zamek, skacze w wodzie – bawi się równie dobrze co dzieci z powyższej sytuacji. Co robi mama? Mama, typ gwiazdy, przyszła na plażę się poopalać. Leży na brzuchu, tyłem do bawiącego się w wodzie dziecka, oczy ma zamknięte. Kompletnie jej nie interesuje co robi jej córka.  Z pozoru kobieta nie robi nic złego – gdyby była na plaży sama nawet nie zwróciłabym na nią uwagi.

3) Basen miejski – babcia chciała zapewnić wnukom trochę atrakcji. Przyszła z dwójką dzieci – dziewczynka około 10 miesięcy, siedząca w wózeczku, chłopczyk może 6 lat. Różnica wieku pomiędzy dziećmi dość spora. Usadowiła się z nimi w pełnym słońcu, chociaż drzewa znajdowały się niedaleko. Bez namiotu, parasola czy innego sprzętu chroniącego przed promieniami słonecznymi. Babcia czyta książkę, dziewczynka cały czas siedzi w wózku, widać że ma już dosyć słońca, jest marudna i popłakuje. Babcia w końcu wyciąga ją z tego wózka i zaczyna się nią zajmować. A gdzie w tym czasie jest chłopczyk? Nie trudno się domyślić – sam w basenie.

4) Plac zabaw – temperatura przekracza 25 stopni.  2 letni chłopiec przyszedł ze starszą panią – może opiekunką, a może babcią – trudno powiedzieć. Ubrany w długie dresowe spodnie, koszulkę z długim rękawem, skarpety, sportowe buty i czapkę z daszkiem. Biega, skacze, zjeżdża ze zjeżdżalni – bawi się – jest cały mokry.  Starsza Pani nie widzi tego, że jest mu w tym ubraniu za ciepło. Nawet nie ma dla niego nic do picia.

5) Impreza w plenerze – tłumy takie, że swobodnie przejść nie można, masa atrakcji dla dzieci, w tym wesołe miasteczko.  Co chwilę słychać jak przez mikrofon nadawane są komunikaty o tym, że “mała Ala K. czeka na swoich rodziców w namiocie policji” lub “tata szuka 8-letniego Tomka Z.”. Wystarczy chwila nieuwagi i nasze dziecko zostaje od nas odseparowane.

6) Grill u znajomych –  rodzice siedzą przy stole, rozmawiają, żartują, dobrze się bawią. Dzieci robią co chcą. Chwila nieuwagi i 2 letni chłopczyk podchodzi do rozgrzanego grilla i dotyka rączką rusztu – oparzenie II lub III stopnia.


To tylko kilka sytuacji. Na co dzień można ich zaobserwować naprawdę całe mnóstwo.  Nie wiem czy to wina słońca, ale kiedy przebywamy z naszymi dziećmi na powietrzu to nagle wielu z nas coś odbiera rozum. Nagle zapominamy o dzieciach i ich bezpieczeństwie. Czy naprawdę tak ciężko jest zapamiętać kilka zasad, których powinniśmy się trzymać podczas letniego wypoczynku?

Dla przypomnienia oto kilka z nich:

 1. Podczas wypoczynku nad wodą nigdy nie pij alkoholu – nieważne czy jesteś z dziećmi czy też nie!
 2. Nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu.
 3. Nie przegrzewaj dziecka, ubieraj je stosownie do temperatury panującej na zewnątrz. Czapka nie jest wskazana jeżeli nie ma upału.
 4. W upały chroń główkę dziecka zakładając mu kapelusz, a najlepiej wychodź z nim na dwór rano lub po południu, kiedy jest już chłodniej.
 5. Zawsze miej przy sobie wodę do picia – dla siebie również.
 6. Nie wystawiaj dziecka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, stosuj kremy z filtrami mineralnymi.
 7. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, nie tylko dla siebie.
 8. Kiedy przebywacie w tłumie zadbaj o to, by Twoje dziecko miało przy sobie namiary na Ciebie.
 9. Na plaży ufaj tylko sobie. Nawet na strzeżonych kąpieliskach, Twoje dziecko jest w niebezpieczeństwie. Nie pozostawiaj dziecka bez opieki ani na chwilę, nawet jeśli bawi się tylko przy brzegu.
 10. Nie pozwalaj dziecku przebywać zbyt blisko grilla, ogniska czy innego źródła ciepła.
 11. Nigdy, ale to NIGDY nie zostawiaj dziecka samego w aucie! 

 

You Might Also Like