ZDROWIE

Te cholerne szczepienia!

Trzynasty miesiąc życia Karoliny trwa w najlepsze. Mała uczy się nowych umiejętności, doskonali te już nabyte, a matce sen z powiek, oprócz zbliżającego się wielkimi krokami powrotu do pracy, spędza równie szybko zbliżające się szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce, czyli MMR.

Jak przy poprzednich szczepieniach nie miałam wątpliwości czy szczepić czy nie, tak teraz im więcej na ten temat czytam tym bardziej jestem skołowana. MMR jest tym szczepieniem, wokół którego narosło wiele różnych teorii, np. że powoduje drgawki, syndrom cieknącego jelita, a nawet autyzm. I bądź tu człowieku mądry i podejmij właściwą decyzję. Wiadomo, że chce się jak najlepiej dla własnego dziecka, ale jak rodzic poczyta o tych wszystkich skutkach ubocznych to dostaje od tego bólu głowy. Czy warto narażać takie malutkie dziecko na walkę w żywymi wirusami odry, świnki i różyczki?

Szczepić, odłożyć w czasie czy nie szczepić wcale? Od kilku dni zadaję sobie właśnie to pytanie. Boję się wszystkich skutków ubocznych, ale jest jeszcze coś o czym muszę pamiętać, a co przemawia za szczepieniem. Przemek od dzisiaj nie chorował na świnkę, więc wolelibyśmy uniknąć jego choroby, bo jak wiadomo świnka w jego wieku wiąże się z wieloma problemami.  Karolinie też chętnie byśmy oszczędzili tych chorób, ale czy szczepienie da nam pewność, że ona nie zachoruje?

Głupieję, naprawdę głupieję…  Niby lekarze zaprzeczają istnieniu związku pomiędzy MMR a autyzmem, ale np. sąd we Włoszech przyznał odszkodowanie rodzinie pewnego chłopca, bo w ich przypadku ten związek udowodniono. To jak, związek istnieje, czy nie?

Karolina do tej pory szczepienia przechodziła dość dobrze. Owszem raz czy dwa wystąpiła u niej gorączka, ale ogólnie nie było źle. Paracetamol załatwił sprawę. Obawiam się, że z gorszym NOP-em możemy sobie nie poradzić, ale przecież te występują niezwykle rzadko i czemu akurat nam ma się on przytrafić?

Pomóżcie!! Szczepiliście czy nie? A może opóźnialiście to szczepienie ile się dało?  Naprawdę nie wiem co robić…

źródło zdjęcia: BBC
 

You Might Also Like