STREFA TATY

Czy nawet dzieci nie mogą czuć się bezpiecznie?

9 stycznia 2018

Kilka dni temu, polskie media obiegła informacja o tym, że w Warszawie dorosły mężczyzna pobił ciemnoskórą czternastolatkę. Dorosły mężczyzna. Pobił. Czternastolatkę. Rozumiecie?
Bo ja za cholerę tego zrozumieć nie potrafię…

Jeszcze niedawno, pomimo pojawiających się co jakiś czas newsów dotyczących werbalnych i fizycznych ataków na obcokrajowców, daleki byłem od bicia na alarm, że coś złego dzieje się pod tym względem w naszym kraju. Tłumaczyłem sobie, że podobne sytuacje z pewnością pojawiają się na całym świecie, a biorąc pod uwagę, że cudzoziemców w Polsce jest coraz więcej, nawet statystycznie podchodząc do sprawy, takie zdarzenia stają się coraz bardziej prawdopodobne.

Na to, co stało się w Warszawie jednak żadnego wytłumaczenia nie znajduję. Rasistowski atak imbecyla w dodatku krzyczącego o „Polsce dla Polaków” na nastolatkę, wyraźnie wykracza poza ramy tego, co mógłbym nazwać normalnym.

Jako ojciec małej dziewczynki chciałbym móc jej zapewnić pełne bezpieczeństwo – po to w końcu są tatusiowie, prawda? Póki co wiem, że trzymając ją za rękę na spacerze nikt jej krzywdy nie zrobi. Czas jednak płynie nieubłaganie i mała Karolina wkrótce pójdzie do szkoły, potem zacznie sama wychodzić z domu, a także pozna nowych kolegów, z którymi będzie wolała spędzać wolny czas. Chciałbym wierzyć, że nie trafi wtedy na debila, któremu nie spodoba się (strzelam) jej odcień skóry, albo ciemne brązowe oczy.

Zawsze chciałem, żeby moje dzieci w młodości miały szansę zwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc. Ja dopiero niedawno zacząłem nadrabiać swoje zaniedbania w temacie poznawania nowych miejsc i uważam, że ominęła mnie przez to niepowtarzalna szkoła życia. Teraz jednak, zaczynam myśleć, że i owszem mógłbym puścić córkę gdzieś w świat, ale tylko pod warunkiem, że cały czas trzymać się będę kilka metrów za nią – najlepiej z paralizatorem w ręku.

Dziwnych czasów dożyliśmy. Z jednej strony całą Polskę, ba, cały świat mamy na wyciągnięcie ręki, a z drugiej przed częścią tego świata zmuszeni jesteśmy bronić nasze dzieci.

Polecane dla Ciebie

 • słyszałam o tym zdarzeniu… aż się serce kraje gdy myślę o tej dziewczynce, jakie to zdarzenie może mięć konsekwencje w dalszym jej życiu. A ten mężczyzna… brak słów…
  A propos ostatniego zdania w tekście. Zastanawiam się czy to znak czasów i tak już będzie, czy dziejowy „wypadek przy pracy” i będzie jeszcze normalniej?

 • Straszne…Mówi się, że dzieci, młodzież sącoraz gorsi, a to właśnie dorośli – i oni dają im przykład… 🙁

 • nie niestety masz rację – dożyliśmy dziwnych i strasznych czasów

 • Łap psie rady

  Niestety bardzo smutne,ale prawdziwe,ze w zasadzie świat jest na wyciągnięcie ręki,ale musimy się równocześnie go bać. Ludzie krzywdza siebie,zwierzęta nie szanują niczego o nikogo,bo przecież im się należy. Oby kiedyś tego nie zabrakło. Brak mi słów czasami na głupotę. Równocześnie to bardzo przeraża zwyklego człowieka. Co będzie dalej…?

 • Masz całkowitą rację, dziwne czasy nas zastały. Jestem całkowitą przeciwniczką takich zachowań, choć nie przeszkadza mnie to w byciu Patriotką. Kocham nasz Kraj i uważam, że powinniśmy mieć tutaj zapewnione bezpieczeństwo i godne życie, ale nie znaczy to, że obcokrajowców mamy piętnować!

 • Nie słyszałam o tym , ale ine powinna taka historia się zdarzyć, to chyba był ktoś niezrównoważony i to dobrze.Dziecko to dziecko.. Biedna dziewczyna…

 • Hmm odległości maleją, ale lęki rosną… Jednocześnie pojawiają się nowe możliwości i nowe ograniczenia. Zgadzam się, świat błyskawicznie zmienia się na naszych oczach.

 • Sister knows better

  Straszne jest to co dzieje się na otaczających nas ulicach, człowiek boi się wyjść z domu. Brak mi słów, gdy słyszę tę historię…

 • Przeraża mnie to, że coraz większa liczba osób jest tak wrogo nastawionych do innych narodowości. Już nawet nie próbują się z tym kryć.

 • Biedna dziewczynka, to strasznie przykre co ją spotkało 🙁 . Mam nadzieję, że oprawca zostanie należycie ukarany… Bo nie godzi się tak traktować dzieci…

 • Paula Dowlasz

  To jest straszne…

 • Przerażające, co może się zrodzić w głowie pustaka, czyli teoretycznie w miejscu gdzie jest pusto i nic nie powinno się zrodzić. :/

 • No właśnie…przerażające i nie do pojęcia

 • Tacy ludzie są na prawdę dziwni. Zupełnie ich nie rozumiem…