KSIĄŻKI

Piątek z książką: Czas Czarodziej

5 stycznia 2018

Uwielbiam książki dzięki, którym dzieci poznają otaczający je świat. Nie mam nic przeciwko historiom o księżniczkach, smokach i rycerzach, bo w nich też zwykle znajdujemy coś wartościowego, ale ksiązki dzięki którym dziecko pogłębia swoją wiedzę są według mnie najlepsze. Maluch uczy się nowych rzeczy nie zdając sobie z tego sprawy.

Taką właśnie książką jest Czas Czarodziej Isabel Minhos Martins i Madaleny Matoso. Ta niezwykła książka, wydana przez Wydawnictwo Babaryba, przybliża dzieciom zjawisko czasu.

Karolina bardzo często pyta mnie:

O której wróci tata?

Kiedy pojedziemy do babci i dziaka?

Kiedy będzie ciepło?

Kiedy będę mogła zjeść czekoladę?

I ciągle tylko kiedy, kiedy i kiedy…

Zwykle odpowiadam, że za godzinę, za tydzień, za miesiąc, za pięć dni itd. A jak już usłyszy odpowiedź to jeszcze dopytuje:

A to długo czy krótko?

Po chwili przychodzi i pyta czy ten czas już minął. Był nawet taki okres kiedy dopytywała czy już jest jutro?  🙂 

Dzieciom trudno jest zrozumieć pojęcie czasu, dlatego takie książki jak Czas Czarodziej powinny na stałe zagościć w ich biblioteczce. Dzięki takim pozycjom jest im zdecydowanie łatwiej skojarzyć upływ czasu ze zjawiskami, które obserwują na co dzień, a których tak naprawdę nie wiążą z czasem. 

W książeczce pokazane są różne sytuacje z życia. Dzieci dowiadują się z niej, że z czasem rosną, ołówki stają się krótsze, ludzie się starzeją, chleb czerstwieje, ziemniaki kiełkują itd… Ale książka zwraca uwagę nie tylko na te oczywiste sytuacje, bo mowa w niej m.in. o tym, że z czasem coś co jest brzydkie może stać się ładne i odwrotnie, to co trudne staje się łatwe, słowa mogą zmieniać znaczenia czy nawet na to,  że wskazówki zegara zawsze wracają w to samo miejsce. 

Książka Czas Czarodziej, z resztą jak każda książka Wydawnictwa Babaryba, jest pozycją nietuzinkową. Niewiele w niej tekstu, ilustracje przyciągają uwagę, mimo, że nie są ani super kolorowe ani nad wyraz piękne, a jednak mają w sobie to coś co sprawia, że dziecko chce więcej. To mądra i zachęcająca do poznawania otaczającego świata książka, która przypadnie do gustu niejednemu przedszkolakowi.

 

Polecane dla Ciebie

  • W prostoscie siła. Dzieciom latwiej zrozumiec rzeczy przedstawione w przystepny sposob 🙂

  • Rzeczywiście, dzieci zadają pytania o czas, czasem się frustrują, że coś miało być na przykład „zaraz”, a według nich „zaraz już minęło”, albo 2 godziny to mało, ale 15 minut to dużo 😛 Albo 15 lat 😛 Zainteresowała mnie ta pozycja, myślę, że przypadłaby do gustu mojemu prawie 5-latkowi.

  • Mirka

    Jeju, ta książka wygląda świetnie! Właśnie szukałam jakichś nowych pozycji czytelniczych dla mojego Aleksa, dziękuję za polecenie ❤️

  • Upływ czasu, to rzeczywiście trudne zjawisko dla małego dziecka. Fajnie, że jest książka, która może pomóc rodzicom w wyjaśnieniu tego tematu.

  • Pomoc do przyswojenia trudnego z perspektywy dziecka tematu, sporo tego typu książeczek przerabialiśmy, dzieciaki je lubiły. 🙂

  • Przed nami dopiero nauka tego wszystkiego bo mała ma dopiero roczek 🙂 ale super , że już teraz wiem , że takie lektury są dostępne 🙂

  • Bardzo podoba mi się tematyka tej książki. Chętnie przeczytam ją z moim synkiem

  • Ta książka jest u nas na liście do zakupu. Próbujemy ogarnąć czas i nauczyć sie sprawdzać godzinę.