KSIĄŻKI

Piątek z książką: W świecie baśni

1 grudnia 2017

Dzisiaj w ramach cyklu Piątek z książką mam coś dla miłośników tradycji. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam wracać z Karoliną do książek/opowieści które towarzyszły mi przez cały okres mojego dzieciństwa. Tym razem postanowiłam zabrać ją do świata baśni.

I to dosłownie, bo właśnie taki jest tytuł prezentowanej dzisiaj książki. W świecie baśni to zbiór najpiękniejszych opowieści jakie kiedykolwiek napisano. Znajdziecie tutaj teksty Ch. Perraulta, J. i W. Grimmów, H. Ch. Andersena czy A. Puszkina w opracowaniu Ewy Stadtmuller. Ilustracje do niej wykonała Alicja Rybicka, a wydało ją krakowskie Wydawnictwo Skrzat.

Książka jest w twardej oprawie, więc na pewno przetrwa długie lata. U moich rodziców są tak wydane książki z czasów mojego dzieciństwa i nadal są w rewelacyjnym stanie. Dziadek czyta je teraz wnuczkom tak jak kiedyś czytał mi i mojemu bratu.

Na 240 stronach znajdziecie m.in. Kopciuszka, Piękną i bestię, O rybaku i złotej rybce, Lampę Alladyna, Królewnę Śnieżkę, Tomcia Palucha czy Świniopasa. Jestem przekonana, że tytuły te są Wam doskonale znane. Dzięki tej książce Wasze dzieci mają okazję poznać je i pokochać tak samo jak Wy.

Według mnie książka przenaczona jest dla dzieci około czteroletnich i starszych. Młodsze szczególną uwagę zwracają na ilustracje, a tu ich za wiele nie ma. Czterolatki potrafią już się skupić na dłużej i posłuchać bajki w całości bez konieczności zaglądania non stop do książki, więc to jak najbardziej pozycja dla nich. To również doskonała pozycja dla dzieci, które właśnie opanowały naukę czytania. Baśnie są na tyle krótkie, że dziecko nie znudzi się podczas ich czytania, a duża czcionka nie zmęczy ich oczu.

Baśnie zapraszają dzieci do krainy wróżek, księżniczek, rycerzy, smoków i czarów. Są fascynujące i rozwijają wyobraźnię. Są także pełne emocji, zarówno tych dobrych jak i złych. Biorą one udział w kształtowaniu osobowości i tożsamości małego człowieka. Baśń nie jest zbiorem tylko pozytywnych wydarzeń, ale dobro zawsze zwycięża nad złem. Dziecko dostaje w ten sposób przekaz, że cokolwiek by się w jego życiu nie działo, jest w stanie wyjść z tego cało, nawet jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna. To niezwykle ważna wiedza dla dziecka, które rozpoczyna swoją podróż przez życie.

W baśniach świetne jest to, że zawartych w nich jest sporo życiowych mądrości jak i rozwiązań, które ewoluowały przez lata, były opowiadane z pokolenia na pokolenie i na stałe zakorzeniły się w kulturze. Są one doskonałe nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, gdyż odwołują się do ludzkiej psychiki czy konfliktów międzyludzkich. Każdy, bez względu na to na jakim etapie życia się znajduje, wyniesie z baśni wiele wartości dostosowanych do swoich potrzeb.

W krainie baśni to książka ponadczasowa, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. Nie tylko w domu w którym mieszka dziecko. 

Za możliwość recenzji dziękuję wydanictwu Skrzat. 

Polecane dla Ciebie

 • Angelika Fronia

  Piękna książka, idealna na prezent dla dziecka:)

 • Jud

  Książka pięknie wydana i myślę, że byłaby świetnym prezentem dla każdego dziecka 🙂

 • Irena Żak | bionatura.info.pl

  Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaj jedzie z workiem na przedzie :)))

 • Świetnie wydana książka. Lubimy takie.

 • Bardzo ciekawe ilustracje. Baśnie to nieodzowna pozycja w każdym domowym księgozbiorze.

 • Anna Kozakiewicz

  Piękne wydanie

 • Bardzo lubimy baśnie, ja za dzieciaka lubiłam je czytać. Teraz córka jako lekturę czyta Dziewczynke z zapałkami 🙂

 • Mama Tosiaczka

  Baśnie to była pierwsza lektura, jaką czytała mi moja prababcia, gdy byłam mała. Tej książki nie znam, ale ma piękne ilustracje. Moją ulubioną książką z dzieciństwa, którą czytałam kilka razy, jest „Ania z Zielonego Wzgórza” <3 Uwielbiam ją!

 • momenty z życia

  Zbiór baśni to jeden z prezentów jaki czekać będzie na Młodego pod choinką 😀 Myślę, że takie książki powinny być przekazywane z pokolenia na pokolenie, gdyż wtedy mają podwójną moc