KSIĄŻKI

Piątek z książką: Duch z butelki

3 listopada 2017

Kilka dni temu w moje ręce wpadła książka dla dzieci „Duch z butelki”. Pomyślałam wtedy, że to świetna okazja żeby zapoznać Karolinę z literaturą skandynawską. Byłam ciekawa jak wyglądają tamtejsze książki dla dzieci. Jako, że ja sama jestem miłośniczką skandynawskich kryminałów, to może historia o duchu spodoba się również Karolinie.

Bohaterami książki Evy Susso z ilustracjami Benjamina Chauda są dwaj bracia – Uno i Mati. Dwójka szwedzkich chłopców, którzy na targu staroci zdobyli kilka świetnych rzeczy: auto, książkę, helikopter, supermana, łuk i tytułową butelkę. 

Po jej odkorkowaniu okazało się, że wydobył się z niej pachnący lasem dym i oczom chłopców ukazał się ogromnych rozmiarów duch o tajemniczo brzmiącym imieniu Humbaba.

Na kolejnych stronach książki dowiadujemy się między innymi tego, że Humbaba był zamknięty w butelce przez cztery tysiące lat. Duch w ramach podziękowania za uwolnienie, niczym złota rybka, zaproponował chłopcom spełnienie trzech dowolych życzeń. 

Możnaby pomyśleć, że żądni przygód Uno i Mati będą musieli się długo zastanawiać nad wyborem życzeń, ale tak nie jest. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, więc nie trudno się domyślić, że dwaj rozbójnicy, zażyczą sobie czegoś szczególnego. Czegoś co zachwyci ich obu. Nie zdradzę Wam jednak o co poprosili Humbabę, ale mogę Was zapewnić, że to co ich spotkało przerosło ich oczekiwania. Ostatecznie chłopcy wracają ze swoich wojaży zmęczeni, przestraszeni i szczęśliwi, że są już w domu i udało im się uciec przerażającej bestii.

Książka ma zaledwie 28 ston, ale na jej kartach znajdziecie wiele fantastycznych przygód. Jestem pewna, że zauważyliście także te nietuzinkowe ilustracje – niezwykle kolorowe i żywe. Książka ma wszystko co powinna posiadać dobra książka dla dzieci. Ciekawą historię, zachwycające ilustracje oraz twardą i solidną oprawę. Jestem przekonana, że wytrzyma długie lata. 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zakamarki.

Polecane dla Ciebie

 • Karolina Jarosz Bąbel

  Z chęcią zapoznałabym się z tą historią, świetne ilustracje 😉

 • Wygląda na ciekawą 🙂 Zapisuję tytuł!

 • Niko Nikodem Sadlowski Sadłows

  Piękne książki. Nasze dzieciaki uwielbiają czytać i mamy multum książek w obu domach. Książki są ważne

 • Znamy od dawna i bardzo lubimy:)

 • Przepiękne ilustracje!

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Skandynawskie książeczki są bardzo specyficzne – ale nie sposób przejść obok nich obojętnie 🙂

 • Mamuśka Laury

  śliczne ilustracje-ksiażka też zapowiada się ciekawie.
  Ewa Wójciak

 • Świetna książka. Bardzo podobają mi się takie ilustracje.

 • Agnieszka Łagosz

  Kolejna na naszej złotej liście do kupienia… Oj oj pójdę z torbami

 • Magdalena Zawadzka

  U nas króluje Kicia Kocia, a także książki obrazkowe na podstawie których można pokazywać różne szczegóły, tworzyć historię, odpowiadać na pytania:)
  Bardzo polecam książki, które wychodzą pod patronatem Biedronki na podstawie konkursu który organizują. Mam już dwie: „Szary Domek” i ” Córkę Bajarza”. Piękne ilustracje, tekst z morałem. co więcej… to pozycje przy których zastanowi się i dorosły. Wprawdzie mówiąc chyba ja miałam więcej frajdy z czytania tego niż Witek. Na wszystko przyjdzie czas 🙂