W PODRÓŻY

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

3 marca 2017

Szczecin to takie trochę zapomniane miasto na północnym zachodzie Polski, które niektórzy mieszkańcy naszego pięknego kraju kojarzą z tym, że leży nad morzem… I właśnie tych niekórych muszę rozczarować. Do morza mamy jeszcze około 100 km! Te cholerne mapy pogody w TV wprowadzają Was w błąd! Wyobraźcie sobie, że od kiedy mieszkam w Szczecinie, a w tym roku będzie to już 12 lat, zdarzało mi się odpowiadać na pytanie turystów „którędy na plażę?”. Seriously?

Ale ja dzisiaj nie chciałam o tym… W związku z tym, że nie możemy się ot tak wybrać na plażę, to musimy sobie organizować czas inaczej. Szczególnie w sezonie jesienno – zimowym. Na szczęście władze Szczecina jakiś czas temu poszły po rozum do głowy i powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych rodzinie. Kiedyś mogliśmy liczyć jedynie na Pleciugę, ale o niej będzie w osobnym wpisie. Teraz tych miejsc jest więcej i mamy w czym wybierać, kiedy pogoda za oknem za bardzo nas nie rozpieszcza. Dlatego też dzisiaj chciałam Was zabrać w podróż w czasie do Muzeum Techniki i Komunikacji. 

Muzeum Techniki i Komunikacji mieści się w starej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej 18A, którą to miasto Szczecin za namową Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej, a przy udziale Norweskiego Mechanizmu Finansowego wyremontowało i oddało do użytku mieszkańcom i turystom. Zajezdnia Sztuki została otwarta dla zwiedzających 22 października 2010 roku, a jej kolekcja ciągle się rozrasta. Najcenniejszą w zbiorach muzeum jest kolekcja 32 zabytkowych samochodów i 56 motocykli, za którą zapłacono 1 mln 200 tys. zł jednemu z warszawskich kolekcjonerów.

Wystawy

W Muzeum Techniki i Kominikacji w Szczecinie można zwiedzać wystawy stałe oraz czasowe. Stałe to m.in.

 1. Szczecińska motoryzacja w latach 1919 – 1944
 2. Szczecińska motoryzacja w latach 1954 – 1967
 3. Polska motoryzacja – pojazdy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
 4. Historia szczecińskiej komunikacji
 5. Polskie prototypy oraz wiele innych. 

Każdą z wystaw naprawdę warto zobaczyć. Nawet dla kogoś, kto fanem motoryzacji nie jest, muzeum będzie bardzo interesujące. Szczególnie, że w tych pojazdach ukryta jest historia naszego kraju. Mało tego, nawet 3-letnie dziecko, będzie zafascynowane dziwnie wyglądającymi samochodami, tramwajami, motocyklami czy innymi pojazdami, które można tu zobaczyć. Z resztą jak spojrzycie na poniższe zdjęcia, to sami będziecie chcieli jak najszybciej przyjechać do Szczecina. 

Eureka Ruchu

Oprócz wystaw pojazdów, w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie można zwiedzać także fenomenalną wystawę, jaką jest Eureka Ruchu. Jest ona dość nietypowa, bo opiera się na doświadczeniach, dzięki którym zwiedzający mogą zapoznać się z prawami przyrody związanymi z ruchem. To naprawdę świetna lekcja kinematyki i dynamiki ruchu, nawet dla najmłodszych.  Karolina była tak zachwycona, że nie chciała stamtąd wyjść! 

Czy widzicie jak to ostatnie zdjęcie się rusza? Świetne, prawda? 

I jak? Już myślicie czy by się nie wybrać do Szczecina? Jeśli tak, to dla zainteresowanych podaję najważniejsze infomacje.

Ceny biletów:

 • Normalny – 10 zł
 • Ulgowy – 5 zł
 • Rodzinny – do 5 osób (1 lub 2 dorosłych i dzieci w wieku szkolnym) – 24 zł
 • Grupowy (minimum 10 osób) – 5 zł
 • Interaktywna wystawa Eureka ruchu – dopłata do biletu 5 zł (przy kupnie biletu rodzinnego dopłata do każdej osoby)
 • We wtorki wstęp jest bezpłatny (z wyjątkiem Eureki ruchu)
 • Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 10-15
Środa – 10-16
Czwartek – 10-16
Piątek – 10-18
Sobota – 10-18
Niedziela – 10-16

A gdyby zachciało Wam się jeść lub pić, to na piętrze muzeum znajduje się przyjazna dzieciom kawiarnia, która w porozumieniu z muzeum organizuje również urodziny połączone ze zwiedzaniem i nauką. 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia Szczecina i dodacie Muzeum Techniki i Komunikacji do miejsc, które warto zobaczyć.


Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go, zostaw komentarz! Spraw by nie zginał w gąszczu innych wpisów.

Polecane dla Ciebie

 • nawet Miś jest:)

 • Słyszeliśmy, że ludzie często uważają, że macie widok na plażę z okien, ale myśleliśmy, że to był taki żart 😀 Dobra miejscówka! 🙂 Gdy będziemy w Szczecinie, uwzględnimy to miejsce na naszej liście. Co jeszcze poleciłabyś w Szczecinie do odwiedzenia/zobaczenia?

 • Sylwia Antkowicz

  Oj tak na mapie Szczecin może sprawiaćwrażenie, że jest nad morzem. Ale 100 km to też nie dużo, zawsze można skoczyć nad morze na weekend albo na cały dzień.
  A co do muzeum to mimo że nie jestem fanką motoryzacji to uwielbiam takie miejsca.

 • Nigdy tam nie byłam 😀 Ale na górze, w niebku, wiele razy 😉

 • Widać że nie można się tam nudzić. A co do turystów i ich pytań- przynajmniej jest wesoło 😉

 • Mąż od roku mieszka w Szczecinie, a nic nam nie powiedział. Następnym razem koniecznie musimy odwiedzić.

 • Bożena Jędral

  My z przyjemnościa odwiedzamy muzeum techniki w Warszawie. Pytania o drogę na plażę rozbiły mnie 😉

 • Gosia

  Wiem już co będziemy robili w maju w szczecinie. Dzięki za pomysł.

 • Byłam, odwiedziłam i bardzo polecam 😉

 • Ciekawe miejsce! Jesteśmy z drugiego końca Polski ale jak kiedyś będziemy w okolicy to odwiedzimy to miejsce 🙂

 • Kamila Posobkiewicz

  Ja też myślałam, że Szczecin ma dostęp do morza… a miejsce opisanie w tekście wyglada interesująco. U nas jest Experyment.

 • Ale fascynujące miejsce! Nigdy w Szczecinie nie byłam. Widać że warto tam jechać.

 • www.swiattomskiego.blogspot.co

  Bardzo ciekawe miejsce.

 • Może czas się wybrać po raz kolejny?

  • Martyna Cieślińska

   Ojj planuje już chyba 3 rok, jednak z Krakowa to kawał drogi i tak odkładam :]

 • Ja to bym stamtąd chyba nie wychodził 😉 Tak dodam, że niedawno byłem w Kielcach w Muzeum Zabawek także świetne miejsce do zwiedzania z dziećmi, dla dorosłych także się tam coś znajdzie. Niedługo napisze nieco więcej o tym miejscu u siebie na blogu. 😉

  • Będę w takim razie czekać na Twój wpis. Moje dziecko ostatnio zapytało kiedy znowu pójdziemy do tego muzeum, więc i małym dziewczynkom się tam podoba.